Ekonomide bugün

Ekonomide bugün

-Berat Albayrak: İstanbul'da 50 Ankara'da 30 noktada süreci başlatacağız.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, belediyelerin tanzim satış noktalarında meyve ve sebze satışına önümüzdeki hafta başlayacağını açıkladı. NTV özel yayınında gençlerle buluşan Albayrak, "Ekonomi kimsenin oyuncağı değil, devlet gereğini yapar" dedi. (Sebze-meyve fiyatlarında artış) Bu sıçramanın sebeplerini analiz etmek lazım. Fikir sahibi olmak için önce bilgi sahibi olmak lazım. Antalya'daki fırtınadan kaynaklı bazı seralar zarar görmüş, piyasada ürün yok, ondan dolayı fiyatlar artıyor, bu sözler çok normal geliyor insana. Bir de bakıyorsunuz ki meselenin aslı öyle değil. Antalya'da fırtınadan zarar gören sera miktarı 2 bin dönüm, Antalya'da toplam hacim 50 bin dönüm.

-Milli Piyango'da 5 yılda 243 milyon lira unuttuk

Milli Piyango'nun 31 Aralık 2018 çekilişinde tam biletine 70 milyon liralık büyük ikramiye isabet eden talihli henüz parasını almadı. Sadece 2018 yılında 60 milyon liralık ikramiye zaman aşımına uğrarken, 5 yılda bu rakam 243.4 milyon lira oldu.

-Yargıtay'dan emsal karar: Boşanan koca işsiz de olsa nafaka ödeyecek

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, işsiz ve herhangi bir geliri olmayan erkeğin, boşanma davasında tam kusurlu bulunan çalışan eşine tedbir nafakası ödemesi gerektiğine hükmetti. Şiddetli geçimsizlik yaşayan çift, 4. Aile Mahkemesi'ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Davacı ve davalı erkek, karısının güleryüz göstermediğini, tüm vaktini internette geçirdiğini, hakaret ettiğini, sadakatsiz davranışlar içine girdiğini öne sürdü. Evlilik birliğinin sarsıldığını ileri sürerek boşanmalarına, kararın kesinleşmesinden itibaren 25 bin TL maddi tazminat ile 50 bin TL manevi tazminatın faiz ile birlikte tahsiline karar verilmesini talep etti.

-Ocakta en çok borsa kazandırdı

TÜFE ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde geçen ay en fazla reel getiri BIST 100 Endeksi'nden elde edildi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ocak ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,99, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,36 ile BIST 100 Endeksi'nde gerçekleşti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından külçe altın yüzde 3,71, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 3,21, mevduat faizi (brüt) 1,03, euro yüzde 0,92, dolar yüzde 0,57 reel getiri sağladı.

-Plastik poşetten marketlere ek gelir yok

Marketler 25 kuruştan satmaya başladıkları poşetle riçin beyanname verecek. Plastik poşetler beyan edilirken ek gelir elde edilirse o kısım da Çevre Bakanlığı'na ödenecek. Marketlerin, 1 Ocak'tan itibaren 25 kuruşa plastik poşet satışları için interaktif vergi dairesi yada e-Devlet üzerinden 15 Şubat'a kadar beyanneme doldurması, 30 Nisan'a kadar da ödemenin yapılması gerekiyor. Poşetlerden alınan 25 kuruşun 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ödeniyor.

-Bakan Dönmez açıkladı: Trakya'da doğalgaz bulundu

Enerji Bakanı Dönmez, "Trakya'daki çalışmalardan sonra küçük bir doğalgaz keşfimiz oldu. Pazartesi günü sahayı inceleyeceğiz" açıklaması yaptı.

-Ziraat Bankası'ndan seracılara kredi paketi

Seracılık kredi paketi bugünden itibaren uygulanmaya başlandı. Paket, 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıl vadeli olacak. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Seracılık Paketi'ni açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada; seracılığın geliştirilmesi ve belirli bölgelerde yoğunlaşan seracılık faaliyetlerinin, jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere, ülkemizin uygun diğer bölgelerine de yaygınlaştırılması suretiyle, örtüaltı tarımında kapasite kullanımının, tarımsal üretimin ve verimliliğin arttırılması ve böylece mevsimsel değişikliklerin giderilmesi hedeflendiği belirtildi.

-TEİS: İlaç tedariğinde sorun devam ediyor

İki aydır devam eden ilaç tedarik sorunu eczacıyı ve hastayı mağdur etmeye devam ediyor. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan yaptığı açıklamada, "Her eczanede “yok ilaçlar” listesi uzadıkça uzuyor, her gün yokları depolara okumaktan, onların da yok demesinden bıktık." dedi.

-Sebze fiyatlarına komisyonculardan fatura önerisi

İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (İZKOMDER) Başkanı Orhan Doğan, sebze- meyve fiyatlarındaki artışın kontrol altında tutulması için kar oranlarının fatura üzerinde belirtilmesini önerdi. Serbest piyasa ekonomisi nedeniyle bir ürünü herkesin istediği fiyata satabildiğini belirten Doğan, "Vatandaş tarlada 1 lira olan malı pazarda 5, manavda 10 liradan almaktan yakınıyor. Fatura üzerinde kar oranı belirlenirse bu suçlamalar ortadan kalkar. 1 liraya alınan ürün, en fazla 1 lira 50 kuruş ya da 1 lira 70 kuruşa satılır" dedi.

-Altın Fiyatları Bugün Ne Kadar Oldu?

8 Şubat 2019 sabahında altının gram fiyatı,221 lira seviyesinde yer alıyor. Gram altın fiyatı 221 lira, çeyrek altın 354 lira ve Cumhuriyet altını 1.465 liradan işlem görüyor.

-Dolar kuru bugün ne kadar?

Dolar/TL, güne yatay başlamasının ardından 5,24 seviyesinden alıcı buluyor. Dün küresel piyasalarda azalan risk iştahına paralel yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1 artışla 5,2678'den tamamladı. Euro/TL de 5,96 civarında seyrediyor. Dolar endeksi ise yüzde 0,1 değer kazanarak 96,6 seviyesinde bulunuyor.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.