Ev alacaklar dikkat! Haberimizi dikkatle okuyun

Ev alacaklar dikkat! Haberimizi dikkatle okuyun

Emlak ve gayrimenkul sektörü bir ekonominin gidişatına ilişkin bilgi veren önemli sacayaklarından biridir. Bu sektöre ilişkin fiyat değişim ve seyirleri her dönemde ekonomide oldukça yakından takip edilmektedir. Bu fiyatlara ilişkin yapılan takiplerin geçmişte sadece resmi kurumlar aracılığıyla yapılmakta idi. Ancak, özellikle son dönemde mobil teknolojiler ve internetin yaygınlaşması ile birlikte artık emlak ilanlarının büyük bir kısmının mobil platformlara taşınması ile birlikte emlak fiyatlarına ilişkin analizlerin bu platformlar üzerinden oldukça kolay bir şekilde yapılması mümkün hale gelmiştir.

 Bu sistemin temelindeki mantık ise şudur: Eğer Türkiye’ye ilişkin emlak fiyatlarına yönelik bir analiz yapılması isteniyorsa internet üzerinden yayınlanan bütün emlak ilanlarına ulaşılabilirse bu ilanların özel veri işleme teknikleri ile her türlü istatistiki bilgisinin çıkarılabileceğidir.
 
Flatfy isimli internet sitesi, ilk etapta bir emlak arama motoru olarak ortaya çıkan bir internet sitesi olarak hizmet verse de arama motoru vasfını emlak ilanlarına ilişkin fiyatların toplandığı veri tabanı üzerinden takipçileri ile paylaşması şeklinde kullanmaktadır.
 
Flatfy, internet üzerinde yayın yapan bütün emlak ilan sitelerindeki emlak ilanlarını tek bir sayfa üzerinde kendi bünyesinde toplayan bir emlak ilan arama motoru olarak adlandırılabilir. Flatfy sitesinin en önemli özelliği ise bu ilanları bulmak için sitede yapılacak aramayı yapmanın oldukça kolay olmasıdır. Flatfy internet sitesi ile emlak ilanı aramak için sadece aranılan emlak türünün satılık veya kiralık olması bilgisi ve aranılan şehir veya bölge bilgisinin arama motoruna girilmesi yeterli olacaktır. Bu bilgileri bünyesine alan Flaty, bünyesinde bu bilgiler ile eşleşen ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen emlak alım-satım sitelerindeki bilgileri kullanıcısının karşısına çıkarmaktadır.
 
Flatfy’ın haberimize de konu olan bir diğer özelliği de bu ilanlara ilişkin her ay belli başlı istatistiki bilgileri kullanıcıları ile paylaşmalarıdır. Flatfy’ın ülkemizin en büyük 10 şehrine ilişkin paylaştığı son raporlar ise Ocak ayına ilişkin ortalama satılık konut fiyatları raporudur. Şimdi, dilerseniz Flatfy tarafından yayınlanan Şubat ayı ortalama satılık konut fiyatları raporuna haberimizde birlikte göz atalım.
 
 

 
Flatfy internet sitesinin veri tabanındaki emlak ilanları fiyatları üzerinden yayınlanan raporların ilki yukarıda yer alan ve daire tiplerine göre fiyatları bünyesinde barındıran Şubat ayı ortalama konut fiyatı raporudur. Yukarıda yer alan raporda; 1+1 daireden 4+1 daireye kadar olan daire tiplerine ilişkin ortalama satılık konut fiyatlarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Raporda; ülkemizin 5 bölgesinde yer alan 10 büyükşehre ilişkin bilgiler kullanıcıların incelemesine sunulmaktadır.
 
Raporda yer alan bilgilere bakıldığında; özellikle yatırım amaçlı konut alacak kişileri ilgilendiren bazı bilgilerin yer aldığı görülmektedir. Öncelikle daire tiplerine göre en ucuz ve en pahalı büyükşehirleri sıralayacak olursak;
 
1+1 ortalama daire fiyatlarında en ucuz ve en pahalı büyükşehirler;
 
  • En ucuz Gaziantep; 100.000 TL fiyat bedeli
  • En pahalı İstanbul ve Antalya; 210.000 TL fiyat bedeli
 
2+1 ortalama daire fiyatlarında en ucuz ve en pahalı büyükşehirler;
 
  • En ucuz Kayseri; 125.000 TL fiyat bedeli
  • En pahalı İstanbul; 275.000 TL fiyat bedeli
 
3+1 ortalama daire fiyatlarında en ucuz ve en pahalı büyükşehirler;
 
  • En ucuz Ankara; 185.800 TL fiyat bedeli
  • En pahalı İstanbul 420.100 TL fiyat bedeli
 
4+1 ortalama daire fiyatlarında en ucuz ve en pahalı büyükşehirler;
 
  • En ucuz Konya; 340.000 TL fiyat bedeli
  • En pahalı Gaziantep 600.000 TL fiyat bedeli
 
olarak sonuçlar karşımıza çıkmaktadır.
 
Raporda 10 büyükşehir arasında genel olarak fiyat seviyelerinde 10 büyükşehir arasında da en ortalama seviyede olan büyükşehirlerin genel olarak güney bölgemizde yer alan ancak hem tatil hem de yoğun yerleşimin 4 mevsim olduğu şehirler olan Adana ve Mersin şehirleri olduğu görülmektedir.
 
En pahalı ortalama daire fiyatları ise 3 farklı daire tipinde İstanbul’da ortaya çıkmış iken 1+1 daire fiyatlarında İstanbul ve Antalya en pahalı daire fiyatlarına sahip olmuştur.
 
Elbette ki, İstanbul’un en pahalı daire fiyatlarına sahip olan büyükşehir olması normal bir sonuç olarak görülmelidir. Zira, İstanbul ülkemizin en büyük şehridir. Bu nedenle, Kadıköy gibi semtleri bu ortalama fiyatların oldukça üstünde konut fiyatlarının yer aldığı ilçelere sahip iken nispeten daha düşük olan Esenlerde satılık ev fiyatları ise ortalamanın da altında ortaya çıkabilecektir.
 

 
Flatfy tarafından yayınlanan raporların ikincisi ise yukarıda yer alan ve büyükşehirlerin birbirleri arasındaki fiyat seviyelerinin karşılaştırıldığı sütun grafiklerinin gösterildiği Şubat ayı raporudur. Bu rapordaki fiyat seviyelerine bakılarak Ocak ayından bir önceki ay olan Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatları ile Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatlarını birbirleri ile karşılaştırabilmek mümkün olabilmektedir. 10 büyükşehir arasında yapılan karşılaştırma sonucu hangi şehirde fiyatların artıp hangisinde azaldığını görmek mümkün olabilmektedir.
 
Her ne kadar artma ve azalmaların tamamını görebildiğimiz bir raporda olsa yukarıda yer alan rapora baktığımızda tüm büyükşehirlerin Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatlarının Aralık ayına göre azaldığı görülmektedir. Bunun sebebi olarak gayrimenkul piyasalarında genel olarak bir yavaşlamanın görüldüğü kış aylarının tam ortasında yer almamızın yanı sıra ülkemizde son dönemde görülen yüksek enflasyona yönelik hükümet tarafından alınmış olan önlemler de gösterilebilir.
 
10 büyükşehrin tamamının fiyatlarında bir düşüş yaşanmasına rağmen hepsindeki fiyatların seviyesi 200.000 TL’den fazladır. 300.000 TL seviyesini ise en büyük 3 şehirden 2’si olan İstanbul ve İzmir şehirleri almıştır. 250.000 TL fiyat seviyesinin üstünde ise toplamda 5 büyükşehir yer almıştır. Bu şehirler; İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya olarak ortaya çıkmıştır.
 
Adana, Ankara ve Mersin şehirlerindeki fiyat düşüşleri en az seviyede iken, en büyük fiyat düşüşü seviyesine sahip olan büyükşehirler ise Bursa, İzmir ve Antalya şehirleri olarak görülmektedir.
 

 
Flatfy nedir?
 
Yukarıda da kısaca belirttiğimiz üzere Flatfy, bir internet emlak verisi arama platformudur. Flatfy platformu üzerinden ülkemizdeki bütün popüler emlak ilan platformlarına ilişkin ev ilanları üzerinde arama yapılabilmektedir. Bu aramaların tümü arama yapılan kriterlerdeki sonuçları tek bir ekranda kullanıcının karşısına çıkarmaktadır. Bu sayede, ev alım sürecinde yaşanılan ve internet üzerinden doğru ilanı bulma sürecini kolaylaştırıcı bir etkide bulunmaktadır.
 
Flatfy arama motoru, dünyanın 30 farklı ülkesinde hizmet vermekte olan global bir uygulamadır. Flatfy ile ev aramak için yapılması gereken tek şey arama yapılacak gayrimenkulün çeşidi ve hangi şehirde arama yapıldığına ilişkin bilgilerin ilgili yere girilerek aramayı yapmaktır.
 
Kullanıcı dostu ara yüze sahip olan Flatfy ile arama yaparken diğer ilan sitelerindeki detaylı arama ayrıntıları ile uğraşmanıza gerek kalmamaktadır. Bu sayede, kolay bir şekilde emlak araması yapabilir ve aradığınız sonucu bulduğunuzda da ilgili ilanın yer aldığı orijinal siteye bağlanarak ilginizi çeken ilanının orijinal halini de görme şansına erişebilirsiniz.
 
Yukarıda yer alan iki bilgi ile arama yaptıktan sonra aramaları detaylandırmak için çıkan arama sonucundan sonra yapılan aramaları daha da detaylandırmak istiyorsanız bu aramaları detaylandırmak için karşınıza çıkan sonuç sayfasını kullanabilirsiniz.
 
Flatfy ile keyifli daire araması yapın.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
kral ilan9 ay önce
insanlar evlerini satıp kirada oturmaya başladı. www.kralilan.com olarak son dönemde sahibinden verilen ilanlarda 'kiracısı hazır satılık daire' ifadelerini çok görmeye başladık.