Faiz kararı sonrası dolarda son durum

Faiz kararı sonrası dolarda son durum
Dolar fiyatlarında son durum! Dün 4,92 ile tarihi zirveyi gören dolar Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası 4,55 seviyelerine kadar düştü. Akşam saatlerinde yeniden yükselişe geçen dolar/TL 24 Mayıs 2018 bugüne 4.5822, euro ise 5,3718 seviyesinden başladı. İşte Piyasalardaki son durum...

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ KARARI

Döviz kurundaki yükseliş üzerine Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün akşam olağanüstü toplandı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Para Politikası Kurulu yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere toplanmıştır." denildi.

Merkez Bankası 3 baz puan artışa gitti. Merkez Bankası borç verme faiz oranı yüzde 13,5’ten yüzde 16,5’e yükseltildi.

DOLARDA SERT DÜŞÜŞ

Bir süredir Türk Lirası karşısında hızla değer kazanan Dolar ve Euro, bugün 4.92 ile yeni tarihi zirvesine ulaşmış ardından uzun süre 4.80'ler seviyesinde seyretmişti.

Merkez Bankası'nın toplantı kararının ardından dolar kuru 4.55'e kadar geriledi.

DOLAR VE EURO GÜNE NASIL BAŞLADI?

Kapalıçarşı'da 4,6240 liradan alınan dolar, 4,6260 liradan satılıyor. 5,4200 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 5,4220 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 4,8390 lira, avronun satış fiyatı ise 5,6650 lira olmuştu.

Dün tarihi rekoru 4,92 lira ile kıran dolar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararı sonrası aniden düşse de, 24 Haziran seçimleri ve dış gelişmeler nedeniyle dalgalanmasına devam edeceği gözleniyor. Merkez Bankası'nın 3 puanlık faiz artırımı doların seviyesini bir önceki günün seviyesine çekmiş, yapılan açıklamada ise "23 Mayıs 2018 Tarihli PPK Kararı: Geç likidite penceresi borç verme faiz oranı yüzde 13,5'ten 16,5'e yükseltilmiştir. Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır" denilmişti.

Başbakan Yıldırım ise dolardaki artışla ilgili "Hükümet iş başındadır, konularına hakimdir, mali politikalarda zerre kadar sapma yoktur. Türkiye serbest ekonomi uygulayan bir ülke. Bu durumun değişmesi söz konusu değildir. Serbest piyasa ekonomisi devam edecektir" ifadesini kullanmıştı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.