Garipoğlu'na büyük şok

Garipoğlu'na büyük şok

Garipoğlu Grubu'nun daha önce TMSF ile imzaladığı protokol hükümlerine aykırı girişimlerde bulunması nedeniyle, gruba bağlı 70 şirketin temettü hariç yönetim ve denetimleri TMSF'ye devredildi.

 

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

 

"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) uzmanları tarafından Grubun protokol hükümlerine aykırı olarak tespit edilen bazı faaliyetleri şu şekilde:

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF'nin) bilgisi dışında muhtelif aynı faaliyet konularında yeni firmalar kurmak ve yeni firmalara ortak olmak, bazı firmalarda yapılan ortaklık değişikliklerinden ve varlık/şirket devirlerinden Kurumu haberdar etmemek ve gayri faal durumda olduğu yönünde bilgi verilen bazı firmaların esasen gayri faal olmadıklarının anlaşılması, çeşitli ticari faaliyetlerinin mevcut olduğunun ortaya çıkmış olması, ayrıca Kurumun bilgisinden saklanmak suretiyle yurtdışında ticari faaliyet gösteren şirketlerin tespit edilmesi."

 

Protokole aykırı olduğu tespit edilen bu gerekçeler yanında, TMSF tarafından satışa sunulan varlıkların satış süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi bakımından ve borçlu grubun gelecekteki ödeme kabiliyetini azaltmaya yönelik girişimlerinin engellenmesi şirketlerin yönetim ve denetimleri devralınmıştır. Ayrıca Garipoğlu Grubu ile TMSF arasında imzalanan ve 12.08.2004 tarihli protokol ve 07.01.2009 tarihli ek protokol hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına, Garipoğlu Grubu'ndan olan amme alacaklarının tahsili amacıyla yasal takip işlemlerine devam edilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda 17.07.2009 tarih ve 208 no.lu Fon Kurulu kararı ile Garipoğlu Grubu'na dahil 70 firmanın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Bankacılık Kanunu'nun 134 üncü Maddesi gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devralınmıştır. TMSF tarafından alınan söz konusu karara istinaden Garipoğlu grubunun alkol ve kimyevi maddeler, tekstil, televizyon yayıncılığı ve diğer konularda faaliyet gösteren bilinen tüm şirketlerinin yönetimleri ve denetimleri tamamen TMSF'nin kontrolüne geçmiş bulunmaktadır. Fon Kurulu kararının uygulanmasını teminen 40 kişiden oluşan TMSF uzmanları 18/07/2009 Cumartesi günü 70 şirketin İstanbul, İzmit, Bandırma, Lüleburgaz, Amasya, Adana ve Adıyaman'da bulunan fabrika işletmelerinde yönetimi devralmıştır."
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.