Genç Zihinlerden Güçlü Sanayilere: 2019'da Türkiye İhracatında Gençlerin Önemi

Genç Zihinlerden Güçlü Sanayilere: 2019'da Türkiye İhracatında Gençlerin Önemi

Genç Zihinlerden Güçlü Sanayilere: 2019'da Türkiye İhracatında Gençlerin Önemi

Türkiye'nin 2019 ihracat hedefleri, Yeni Ekonomi Programı kapsamında belirlendi. 2019 yılında beklenen 182 milyar dolar ihracatlık hedefe ulaşmak belki çok kolay olmayacak. Fakat eminiz ki ülkemizin gençleri, ihracattaki bu hedefe ulaşmada önemli rol oynayacak.

Neden mi böyle düşünüyoruz? Çünkü genç girişimcilerimiz bize bu anlamda umut veren çalışmalar yapıyor. Onları tanımalı ve ne gibi çalışmalar yapıyorlar görmeliyiz. Bu nedenle bu haftaki röportajımız, Vemarine Motor Bakım ve Enerji Sistemleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Vural ileydi. Vemarine, henüz yeni bir sanayi şirketi olmasına rağmen bu sene yapmış olduğu hizmet ihracı ile göz dolduruyor. Bu gibi şirketlerin hızlı yükselişi beklenmedik bir şey değil. Çünkü arkasında yurtdışına hizmet vermeyi bilen ve verilecek hizmeti talep eden müşterilere ulaşabilecek deneyimli kişiler var.

Önce Nedim Vural'ı tanıyalım. Kendisi henüz 33 yaşında. Ailesine ait otel ve inşaat şirketleri var. Bu oteller yoğunlukla çeşitli ülkelerden gelen turistlere hizmet verdiğinden aslında ülkemize döviz kazandırmaya yabancı değil. Fakat kendisi aile işlerini koluna takıp farklı alanlara yönelmemezlik yapmamış, son derece zorlu bir sektör olan ve teknik konuların ağırlıkla geçerli olduğu Enerji ve Gemi sektörüne de adım atmış.

İngiltere'de Finans Mühendisliği okuduktan sonra önce finans şirketi, daha sonra da yurtdışına hizmet veren bir bilişim şirketi kurmuş. Kurduğu bilişim şirketi İstanbul’da faaliyetlere başlamış, daha sonra İzmir’de bir şube daha açarak genişlemiş ve şuanda yurtdışındaki firmalara bilişim danışmanlığı konusunda hizmet vermekte.

Vemarine ise 2019 yılında kurulan ve bu röportajın da konusu olan şirket. Enerji santralleri ve kuru yük gemilerinin milyonlarca dolarlık motorlarına bakım yapan bu şirket, henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen yurtdışında bilinirliğini oluşturmuş durumda.

Vemarine Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Vural’a yönelttiğimiz ilk soru, ‘’2019 yılın Türkiye için ihracat açısından nasıl bir yıl olacak?’’dı. Aldığımız cevap ise:

Küresel ekonomi ve ticarette 2019 yılında beklenen yavaşlama dikkate alındığında, Türkiye'nin bu ihracat hedefine ulaşması için daha yüksek bir çaba göstermesi gerekmektedir. 2019 yılında bu ihracat hedefine ulaşılabilmesi için ihracat birim fiyatlarının arttırılması, mevcut pazarlarda payın genişletilmesi ve yeni pazarlara erişim ile ürün çeşitliliğinin artırılması önemli olacaktır.

Peki: İçinde bulunduğumuz ekonomik atmosferde sizin gördüğünüz fırsatlar nelerdir?

Küreselleşen dünyada hizmet ve bilgi akışı artık çok hızlı yapılabilmekte. Fakat bulunduğumuz konum itibariyle, klasik şekilde söylendiği gibi Avrupa ve Asya arasında her iki kıtaya da hızlıca hizmet verebilecek konumdayız. Bu bizim en avantajlı olduğumuz konulardan biri. Bunun dışında dolar ve euro gibi para birimlerinin TL karşısında değer kazanmasıyla beraber, yurtdışındaki firmalar Türkiye’den iş talep etmekteler. Çünkü kur farkından dolayı maliyetleri düşmüş oluyor. Kur artışı aslında bizim için dezavantaj olsa da yurtdışından talep arttığı için fırsata çevrilebilir. Biz de avantajlarımızı iyi kullanıp, piyasada iyi işler yapabiliriz.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığınız Vemarine hangi alanlarda hizmet vermekte?

Hangi işleri yaptığımızı genel olarak anlatmak istersem; kuru yük gemileri ile enerji santrallerinin dizel ve gaz motorlarının bakımları, gemi değerlendirme hizmetleri (tersane güvenliği, acil durum gereklilikleri ve prosedürlerinin denetlenmesi, denetim prosedürlerinin yerine getirilmesi gibi), enerji santrali çözümleri (kurulması, taşınması vs.), Vessel motoruna dair uzmanlık gerektiren işler (plan onayları, değişiklikleri ve tasarım değişiklikleri gibi) ve ekipmanların işlevsel halde tutulması, bakımının yapılması gibi hizmetler veriyoruz.

2019 yılı için hedefiniz nedir? Yıl sonunda ne kadar ciro yapmayı hedefliyorsunuz ve ne kadarına ulaştınız?

Biz Vemarine şirketini 2019 yılının başlarında kurduk ve kendimizden emin olarak ilk 12 ayımız sonunda 5 milyon dolar ciro yapmayı hedefledik. Geride bıraktığımız ilk 6 ay içerisinde ilk hedeflerimize ulaşacağımıza dair ön izlenim edindik. Yeni kurulan bir şirket olmamıza rağmen bu şekilde büyük işler yapabilmemizi başarılı mühendislerimizle birlikte planlı çalışmamıza bağlıyorum.

Peki ilk 12 ay için koyduğunuz hedefinize ulaşabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum. Siz açmamı istemeden ben açayım. Zaten hali hazırda görüşme halinde ve proje aşamasına geçmiş işler var. Hatta biraz daha açayım. İlk aylarda konusunda uzmanlığı ile sektörün uluslarası alanda liderlik eden Finlandiyalı şirketi Wartsila’nın alt yüklenicisi olarak belgemizi almış durumdayız. Azerbaycan’da AzerEnerjiye ait olan enerji santrallerinin bakım ve tamiratını yüklenici firma olarak sağlıyoruz. Yaptığımız ilk işlerden biri olarak Azer Enerji ile çalışmak ve böyle bir referansa sahip olmak bizim için avantaj oldu. Sonraki durak muhtemelen Irak olacak. Bir firmaya ait enerji santrallerinin sökülüp Irak’a kurulması ve çalışır hale getirilmesi için anlaşmak üzereyiz. Net rakam vermek istemiyorum ama yalnızca bu işlerden alınacak miktar ile ilk 12 aylık hedefimizi tamamlıyor olacağız.

Vemarine bundan sonra nasıl bir yol izleyecek? Yeni şubeler kurma planınız var mı?

Bu alanlarda hizmet veren sayılı şirketlerden biriyiz. Oluşturduğumuz ekibimizle beraber kısa sürede iyi işler yaptığımızı düşünüyorum ve kısa vadede de işlerimizi büyüteceğimizi düşünüyorum. Bunun için henüz ilk 6 ayımızda yabancı bir şirketten yatırım noktasında teklif de aldık. Henüz bunlar netlik kazanmadığı için ülke ve şirket ismi vermem doğru olmaz. Bunun dışında henüz iletişim seviyesinde olsak da, en kısa süre içerisinde özellikle bakım hizmetimizde rekabetçi fiyat politikamızı Avrupa ve Afrika’da avantaj haline çevirmek istiyoruz.

Son olarak, bundan sonraki süreci nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’mizin önünde güzel fırsatlar var. Sadece Vemarine adına konuşmuyorum çünkü diğer sektörlerde hizmet veren şirketler için de aynı şeyler geçerli. Mesela biz, önümüzdeki dönemlerde röportajımın en başında belirttiğim gibi mevcut pazarda payımızı artırmaya ve yeni pazarlara erişerek bu sektörde pazar gücümüzü sağlamlaştırmaya çalışacağız. Önümüzdeki süreçte kur artışlarının etkilerini lehimize çevirerek, yabancı şirketlerden daha çok talep almaya devam edersek ihracat anlamında hedeflenen miktarlara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu, hem firma olarak bizim için geçerli hem de Türkiye ihracat hedefleri için geçerli.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.