İşsizin parası kamu bankalarına gitmiş

İşsizin parası kamu bankalarına gitmiş
Ekonomist Uğur Gürses, İşsizlik Fonu’nun elinde tuttuğu 11 milyar liralık Hazine tahvillerinin satılması yoluyla kamu bankalarına sermaye benzeri fon sağlandığını ortaya çıkardı. Gürses, geçen hafta Halkbank , Vakıfbank ve Eximbank’ın tahvil ihracı yaparak 10.8 milyar lira temin ettiğini hatırlattı ve kaynağın İşsizlik Fonu olduğunu yazdı.

Borsa İstanbul (BİST) Borçlanma Araçları Piyasası verilerine göre; 21, 24 ve 26 Eylül tarihlerinde vadeleri 2023 ile 2027 arasında olan toplam 11 milyar TL’lik uzun vadeli tahvil tescili yapıldı. Piyasa faizleri bu tahviller için yüzde 20’lerde iken, tesciller yüzde 9-10’luk faizler üzerinden yapıldı.

Faizle satış 

“Piyasa dışı faizlerle” yapılan satış tescilleri ile kamu bankalarının tahvil ihracının aynı döneme denk düştüğünü belirten Gürses, 21 Eylül’deki toplamı 3.012 milyon TL yapan 2024, 2025 ve 2026 vadeli bu tahvillerin ihraçları için yapılan Hazine ihalelerindeki ağırlıklı ortalama faiz ile 21 Eylül’deki satış tescilinde geçen faizin aynı ve yüzde 10.20 olduğuna dikkat çekti. 

Hazine ihalelerinde “Rekabetçi olmayan faizle” satışın İşsizlik Fonu’na yapıldığını belirten Gürses, bu tahvilleri satanın da satış tescilini yaptıranın da İşsizlik Sigortası Fonu olduğunu ortaya çıkardı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.