Memura ne kadar zam olacak?

Memura ne kadar zam olacak?

 

Memurun gözü kulağı 2010 maaşlarına yapılacak zam oranında. Ancak Maliye'den gelen haberler pek iç açıcı değil.

Maliye Bakanlığı, 2010 yılında memur maaşlarına en fazla yüzde 5,5 artış yapabileceklerini açıkladı.

 

Zaman'ın haberine göre, toplu görüşmelerde hükümetle masaya oturacak Memur-Sen ise böyle bir teklife imza atmayacaklarını bildirdi.

 

TOPLAM YÜZDE 5

 

2,5 milyonu aşkın memur, önümüzdeki ay başlayacak toplu görüşmeleri merakla beklemeye başladı. Ancak ekonomi yönetimi, gelecek yıl için maaş artışlarına 'kriz ayarı' çekmeyi düşünüyor. Bütçe gelirlerindeki düşüş sebebiyle sigara ve akaryakıt başta olmak üzere vergi oranlarında artışa giden Maliye, kamu çalışanlarının maaşlarına 2010 yılı için altı aylık dönemler halinde yüzde 2,5'erden toplam yüzde 5 zam planlıyor.

 

EN DÜŞÜK 1.278 TL OLACAK

 

Maliye kaynaklarından edinilen bilgilere göre, toplu görüşmelerde hükümet en fazla yüzde 5,5'e çıkacak. Eğer bu teklif gerçekleşirse en düşük devlet memuru maaşı yaklaşık 60 TL artacak. Aile ve çocuk yardımıyla birlikte en düşük memurun cebine 1.278 lira girecek.

 

'ŞİMDİ KRİZ DÖNEMİNDEYİZ'

 

Maliye bürokratları, toplu görüşmelerde memur sendika ve konfederasyonlarından gelecek herhangi bir ek ödeme teklifinin geri çevrileceğini açıkladı. Seyyanen zammın ekonominin iyi olduğu dönemlerde verildiğine dikkat çeken Maliye'den üst düzey bir yetkili, "Şimdi kriz dönemindeyiz. Bu durumda gelecek yıl için enflasyonun üzerinde bir fiyat artışına gitmemiz söz konusu değil. Yıl sonunda enflasyon geçen yıl memura verilen 2009 zammının altında çıkacak. Dolayısıyla aradaki fark da memurun cebine kalmış oldu." dedi.

 

MEMUR-SEN: YÜZDE 5,5'LİK ZAMMA İMZA ATMAYIZ

 

Maliye'nin çalışmalarını sürdürdüğü ve yüzde 5,5'lik zammı öngören çalışmaya memurlardan tepki geldi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, böyle bir teklife imza atmalarının mümkün olmadığını belirterek, "Masaya bu rakamla gelmek, krizin oluşturduğu düşük enflasyondan medet ummak olur. Ek ödeme verilmeden böyle bir rakama karşı çıkarız. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok." diye konuştu.

 

(İnternethaber)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.