Merkez Bankası, 2020 para ve kur politikasını açıkladı

Merkez Bankası, 2020 para ve kur politikasını açıkladı

Merkez Bankası, 2020 için para ve kur politikasını açıkladı. Yapılan açıklamada bankalara 50 milyar dolar limitli döviz likiditesi desteği sağlanacağı belirtilerek, yılda 8 defa yapılan faiz toplantılarının sayısı 12’ye yükseldi.

Merkez Bankası yılda 8 defa yapılan Para Politikası Kurulu toplantısını 12’ye çıkarma kararı aldı. Ayrıca 2020 yılı kur politikasıyla ilgili yapılan açıklamada bankalara 50 milyar dolar limitli döviz desteği sağlanacağı ifade edildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, bir hafta vadeli repo ihaleleri temel politika aracı olarak kullanılmaya devam edilecek. Bankalara 50 milyar dolar limitle döviz likiditesi imkanı sağlanacak Kurda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenirse ihaleler yoluyla veya dogrudan müdahale edilecek.

FAİZ TOPLANTISI SAYISI ARTTI

Merkez Bankası, 8 olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı sayısını yeniden 12'ye çıkardı.

Merkez Bankası, 2020'de zorunlu karşılık uygulamasını temel para politikası aracı olan kısa vadeli faiz politikasını destekleyici ve ince ayar bir araç olarak etkin ve esnek şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti.

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.