Milli Gazete'yi sırtından hançerledi

Milli Gazete'yi sırtından hançerledi

 

Necmettin Erbakan ve Saadet Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Millî Gazete, ’faizsiz’ finans kuruluşuna olan borçlarından dolayı haciz kıskacında. Çalışanlarına maaşlarını ödeyemeyen gazetenin, Basın İlan Kurumu’ndan alacakları da dahil bütün gelirlerine haciz konuldu. Bir zamanlar tutunmaları, arkasından da yükselmeleri için gazetenin haber, röportaj ve ilanlarla desteklediği ’faizsiz’ finans kuruluşu Albaraka Türk tarafından  cebri icra yoluyla yürütülen haciz süreci gerek basın camiası gerek bankacılık sektöründe hayretle karşılandı. 

MİLLİ GAZETE’DEN TAM DESTEK

 

Millî Gazete, uzun yıllar gerek haber, gerekse de köşe yazılarında  haram olan ’faiz’yerine, helalinden ’kâr payı’verdiklerinden bahisle bazı faizsiz finans kuruluşlarının çarşaf çarşaf ilanlarını yayınladı. Faizin haram olduğu ısrarla hatırlatılarak okuyuculara faizci sistemden uzak durmaları telkin edildi. Bunun yerine de o zamanlar yeni yeni ortaya çıkan Albaraka Türk faizsiz finas kuruluşunu destekledi.

 

ELLERİNDE NE VARSA KOŞA KOŞA YATIRDILAR

Gazetedeki ilanları gören, yazıları okuyan samimi müslümanlar, ’faiz’ bulaştırmamak için yastık altlarında biriktirdiklerini, ellerindeki avuçlarındakileri götürüp o finans kuruluşlarına yatırdı. Her ne hikmetse bu kuruluşların iyi günlerinde açıkladıkları kâr payı oranları,  Merkez Bankası’nın belirlediği faiz oranıyla aynı oldu. Bazıları ise, “Bu yıl şu kadar zarar ettik, o yüzden kâr payı yok” deyip bazı yıllarda hiç kâr payı dağıtmadılar. Bazıları da tamamen battı. Albaraka Türk ise önce durumu kurtarıp, sonra yükselişe geçti Bir zamanlar tam destek verdiği bu finans kuruluşları tarafından haczedilen Millî Gazete’nin dramı, Yeniçağ Gazetesi yazarı İsrafil Kumbasar tarafından ortaya çıkarıldı. Kumbasar’ın yazısına göre, olay şöyle gelişti:

 

ASIL ALACAKLI YERİNE KEFİLE YÖNELDİLER

Bir zamanlar, Erbakan Hoca’ya yakınlığı ile tanınan bazı kişiler, Mercek Holding adı altında  ’gömlek’imalatı yapan  Abbate isimli tekstil firmasını satın alıp işletmek amacıyla Al Baraka’ya borçlandılar. O zamanlar MİLSAN Basın Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı olan Hazım Oktay Başer’e, ’kefil’ olarak imza attırdılar. İstanbul Ticaret Odası’nun sicil kayıtlarında Mercek Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak Necmettin Erbakan’ın kardeşi Kemaleddin Erbakan’ın oğlu Hüseyin Yavuz Erbakan’ın adı geçiyor. Erbakan’ın kızkardeşinin oğlu Mahmut Rauf Çadıklı ile Mehmet Emin Özalp ise diğer yönetim kurulu üyeleri. Firma daha sonra batıyor. Borç ortada kalıyor. Al Baraka, borcu asıl alacaklılardan tahsil etmek yerine, işin kolayına kaçıp ’kefile’ yöneliyor. Millî Gazete’ye, peşpeşe haciz yağıyor.

 

HENÜZ YANIT GELMEDİ

Görüşlerine başvurmak amacıyla aradığımız Albarakatürk Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu yetkilileri  konuyla ilgili açıklama göndereceklerini söylediler. Ancak henüz gönedirlmedi.

 

KABAK ÇALIŞANLARA PATLADI

Yaklaşık üç yıldan beri maaşlarını ‘gecikmeli’olarak alan gazete çalışanları, Al Baraka’nın koydurduğu haciz yüzünden, yaklaşık 8 aydır ‘maaş’yerine ‘cep harçlığına’talim ediyorlar. ‘İkramiyeler’kaldırılıyor, ‘fazla mesailer’ödenmiyor. Bir zamanlar bankaların kapısından bile geçmeyen gazete çalışanları, aç kalmamak için ‘kredi kartlarından’ medet umar hale geliyorlar.

 

KAZANÇLI ÇIKAN DA VAR

Albaraka Türk’ün ortağı olduğu ileri sürülen Milli Gazete Genel Müdürü  Hazım Oktay Başer’in de haciz işlerinden kazançlı çıktığı iddia ediliyor. Haziran 2009’da yaşamını yitiren Başer’in cenazesine Necmettin Erbakan’ın bu nedenle katılmadığı ileri sürülüyor. Emniyet Genel Müdür yardımcılığı ve Konya valiliği yapan Başer, emekli olduktan sonra uzun yıllar Milli Gazete Genel Müdürlüğü yaptı. Ölümünden bir kaç yıl evvel künyeden adı çakarılmıştı.

(Salim Yavaşoğlu-Yeniçağ)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.