Nabucco'da sancı sürüyor

Nabucco'da sancı sürüyor

AB’nin Rus gazına bağımlılığını azaltacak olan Nabucco boru hattı projesi için bir “dönüm noktası” olarak görülen Hükümetlerarası Anlaşma yarın törenle Ankara’da imzalanacak. Türkiye ile birlikte anlaşmaya imza atacak 4 ülkeden Macaristan, Avusturya ve Bulgaristan’ın törende başbakan düzeyinde katılması kesinleşirken, Romanya’nın büyük olasılıkla Cumhurbaşkanı tarafından temsil edileceği bildirildi. Rusya ve ABD’nin de aralarında bulunduğu 18 ülkeden de heyetler katılacak. Boru hattına kaynak gaz sağlaması istenen Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Irak ve Mısır da Ankara’ya davet edilen ülkeler listesinde yeralırken, önemli gaz tedarikçilerinden İran törene çağrılmadı.

 

REZERV BULMAK ZOR

Ankara’da görkemli bir törenle anlaşma imzalamaya hazırlansa da uzmanların projeye ilişkin dikkate alınması gereken endişeleri var. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan,  Türkiye içen çok önemli olduğunu belirtiği projenin önemli handikapları a bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin projeyi hayata geçirmek için rezerv bağlantılarını yapmakta çok geciktiğini ifade eden Seyhan, “Türkiye eğer Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere rezerv bağlantılarını yapmış olsaydı o zaman handikap ortaya çıkmazdı. Rezerv sıkıntısı nedeniyle aksama olursa  sorumlunun Türkiye olmaması gerektiği vurgulanmak isteniyor. Rusya’nın bölgedeki rezerv potansiyeli olan ülkelerle 25 yıllık anlaşması var. Bu gazın Nabucco’ya zor geleceği anlamını taşır. Öte yandan Irak, Mısır ve İran da projenin temel ayaklarını oluşturuyor. Irak’ta halen işlenen gaz bulunmuyor. İran’ın gazı çok fazla değil. Mısır zaten Türkiye’ye taahhüt ettiği gazı zamanında veremiyor” şeklinde konuştu.

 

İRAN’IN DIŞLANMASI SIKINTI YARATACAK

Enerji Uzmanı Necdet Pamir Nabucco anlaşmasının imzalanmasının çok önemli bir adım olduğunu ancak bu noktadan sonra sorunların çok iyi tespit edilip, ardından yatırım olanaklarının arttırılması gerektiğini kaydetti. Kaynak aktarıcı ülkeler konusunda sorunun büyüyebileceğini belirten Pamir, diplomatik ilişkilere de dikkat çekerek şunları söyledi: “Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in imza törenine gelmemesi dikkat çeken bir husustur. Son dönemde Ermenistan-Azerbaycan ve Türkiye arasında meydana gelen diplomatik gerilim Nabucco’ya yansımıştır. Hatta Azerbaycan’ın Rusya konusunda ki adımları Nabucco açısından olumlu olarak görülemez. Öte yandan İran gibi 120 milyar metreküp üreten ve tüketen bir gaz potansiyeli bir ülkenin ABD’nin baskıları sonucu proje kapsamında önüne geçilmesi ciddi sorun yaratıyor”

 

PROJE BAŞTAN EKSİK BAŞLIYOR

BOTAŞ eski Genel Müdürü Mete Göknel ise Nabucco Projesi’nin eksikliklerle başladığını ve projenin eksikliklerine rağmen Avrupa’nın Türkiye’nin talepleri üzerinden politika yaptıklarını söyledi. Pazartesi günü imzalanacak Hükümetler arası anlaşmanın hiçbir şey ifade etmediğini belirten Göknel, “Bu imzaları atmakla hiçbir şey değişmeyecek. Sadece Avrupa Birliği ile Nabucco yönetimi kendini tatmin etmiş olacak. Proje ilk başladığı zaman eksik bir proje olarak başlamıştı. Nabucco Projesi’nin haritası Türkiye’nin doğu sınırından başlar. Ve her yerde yazılan ve söylenen 3 bin 300 km, maliyeti 7.9 milyar Euro derler. Peki oraya gaz nereden geliyor? Bakü- Tiflis- Erzurum Hattından gaz alınacağı söyleniyor.  Buradan sağlanan miktar en fazla 20-22 metreküp’tür. Bu boru hattı oraya kadar varamaz, bu hattan gaz alamazlar. Türkmenistan’dan gaz almaktan bahsediyorlar, Türkmenistan’dan Hazar kıyısından başlasanız bahsedilen noktaya kadar gelmek için bin 100 bin 200 metre yeni boru hattı yapmak gerekir. Bu hatta yok. Bir de İran’dan gaz alınmasından bahsediliyor, İran’dan bizim sınırımıza gelecek olan hat en az Bin 800 kilometre. Yani proje baştan eksik” diye konuştu.

 

(Sümeyra Yılmaz_Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.