Nabucco heyecanı

Nabucco heyecanı

Doğalgazın Türkiye-Bulgaristan-Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya taşınmasını öngören Nabucco Projesi’ne ilişkin hükümetlerarası anlaşma bugün Ankara’da imzalanıyor.

 

Doğal gazın Türkiye-Bulgaristan-Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya taşınmasını öngören Nabucco Projesi’ne ilişkin hükümetlerarası anlaşma bugün Ankara’da imzalanıyor. Ankara Rixos Otel’de, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Nabucco Hükümetlerarası Anlaşması İmza Töreni ve Zirve Toplantısına Avrupa’dan Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar düzeyinde katılımlar olacak. Hükümetlerarası anlaşma imza töreni dolayısıyla doğal gaz üreticisi, tüketicisi ve transit ülkelerin de iştirakleriyle düzenlenecek zirvede, kaynak ülkelerin projeye gaz tedariki konusu ve bu çerçevede hayata geçirilmesi öngörülen projeler üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak. Nabucco Konsorsiyumu’nda Türkiye’den BOTAŞ, Bulgaristan’dan Bulgargaz, Romanya’dan Transgaz, Macaristan’dan MOL, Avusturya’dan OMV ve Almanya’dan RWE olmak üzere 6 paydaş bulunuyor.

 

8 MİLYAR EUROLUK PROJE

 

Yaklaşık 8 milyar Euro’luk proje maliyetinin yüzde 30’u paydaşlar tarafından kendi öz sermayeleriyle karşılanacak. Doğal gaz boru hattının inşasına 2011 yılında başlanması öngörülüyor. Boru hattından ilk gazın 2014’te pompalanması beklenen projede, ilk etapta 8-10 milyar metreküplük bir gaz akışı sağlanacak. Daha sonra yıllar itibariyle bu miktarın artırılması ve kapasitenin yıllık 31 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Bu doğalgazın öncelikle Azerbaycan ve Türkmenistan’dan sağlanması öngörülüyor. Ancak projeye şüpheyle bakan bazı uzmanlar, Rusya’nın Türkmenistan’la imzaladığı anlaşmalar nedeniyle, Nabucco’ya yeterli miktarda Türkmen gazı sağlanamayacağı görüşünü öne sürüyorlar.

(ANKA)

 

Nabucco Projesi’nde, Türkiye’den BOTAŞ, Bulgaristan’dan Bulgargaz, Romanya’dan Transgaz, Macaristan’dan MOL, Avusturya’dan OMV ve Almanya’dan RWE olmak üzere 6 paydaş bulunuyor.

 

TÜRKİYE YÜZDE 15’TEN VAZGEÇTİ

 

Bugün Ankara’da imzalanacak olan Nabucco projesi hükümetlerarası anlaşması öncesi, Enerji Bakanı Taner Yıldız Türkiye’nin gazın yüzde 15’ini bedelsiz alma talebinden vazgeçtiğini açıkladı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Avrupa’daki stoklardan gaz çekmesine imkan tanınacağını da belirtti. Geçtiğimiz hafta İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’ye yüzde 15 talebinden vazgeçmesi için farklı taahhütler verildiğini yazmıştı. Gazetenin haberine göre Hazar gazını Avrupa’ya taşıması planlanan Nabucco boru hattı, iki yönlü olarak inşa edilecek. Türkiye’nin Nabucco’da ön plana çıkan 2 önemli talebi bulunuyordu. Bunlardan birisi Nabucco’dan gelecek 31 milyar m3’lük gazın yüzde 15’ini yani 4,5 milyar m3’lük bölümünü kendi tüketimi için ve daha ucuza satın almak istiyordu. Projenin başından beri dillendirilen bir diğer önemli talep ise Türkiye’nin bir transit geçiş ülkesi değil, bu işin ticaretini yapan bir ülke olmasıydı. Yani sınır girişimizde gaz satın alınacak ve çıkarken satılacaktı.

 

(Yeniçağ)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.