Putin'in Türkiye çıkarması Güney Akım Hattı'nı ısıtacak

Putin'in Türkiye çıkarması Güney Akım Hattı'nı ısıtacak

Putin'in, 6 Ağustos'taki Türkiye ziyaretinde doğalgaz, petrol, nükleer enerji ve boru hatları gibi kritik konular masaya yatırılacak. Güney Akım'ın da Türkiye'den geçme ihtimali artıyor.

 

Türkiye ile Rusya arasında geçtiğimiz hafta yapılan enerji görüşmelerinde kritik projeler masaya geldi. Rusya, 'Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı' için Türkiye'den talepte bulundu. Karadeniz'in altından geçecek bu hat için Ukrayna'nın kara sularını kullanmak istemeyen Rusya, Karadeniz'in altına döşenecek boru hattı için Türkiye'nin kara sularında 'teknik çalışma' yapmak istiyor. Türkiye, talebe sıcak bakıyor. SABAH, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in, 6 Ağustos'taki Türkiye ziyareti öncesinde yapılan ekonomik görüşmelerin perde arkasına ulaştı.

 

ÜÇ PROTOKOL İMZALANACAK

 

Putin'in 'sağ kolu' Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in ziyaretiyle başlayan görüşmelerde işbirliği ve stratejik projeler için adım atıldı. Petrol, doğalgaz ve nükleer konularında üç protokol imzalanması öngörülüyor. Türkiye'nin, Rusya'nın Batı Hattı'ndan aldığı 6 milyar metreküplük doğalgazın sözleşmesi, 2011'de doluyor. Türkiye, sözleşmenin yenilenmesi yönündeki talebini iletti.

 

KRİTİK 5 KONU

 

- İki ülke arasında petrol, doğalgaz ve nükleer konularında üç ayrı protokol imzalanması öngörülüyor.

 

- Rusya, 'Güney Akım' için Türkiye'nin Karadeniz'deki kara sularında 'fizibilite çalışması' yapmak istiyor.

 

- Rusya, Samsun-Ceyhan Boru Hattı konusunda ilk kez 'esnedi', petrol verebileceği yönünde kapı araladı.

 

- Batı Hattı'ndan alınan doğalgazın sözleşmesi, 2011'de doluyor. Türkiye, sözleşmenin yenilenmesini talep etti.

 

- Rusya, nükleer konusunda yeni tekliflerin sinyalini verdi. Türkiye, elektrik satış fiyatının düşmesini bekliyor.

 

SAMSUN-CEYHUN MESAJI

 

Rusya, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı konusunda da 'esnek' bir tavır izledi. Bugüne değin bu hatta petrol vermeyeceğini belirten Rusya, görüşmelerde 'Samsun-Ceyhan'a petrol verebileceği yönünde esnek bir tavır' ortaya koydu. Türk tarafı, kesin güvence arayışını sürdürüyor. Rusya, nükleer konusunda da masaya yeni teklifler getirebileceği sinyalini verdi. Mersin-Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için verilen teklifte 15 yıl süreyle devlete, 21.16 centten elektrik satma teklifinde bulunulmuştu. Daha sonra fiyat, 15.16 cente çekildi. Türkiye, Rusya'dan üretilecek elektriğin, satış fiyatını düşürmesini bekliyor.

 

(Sabah)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.