Rahmi Güner'den Eker'e "Fındık" soruları

Rahmi Güner'den Eker'e "Fındık" soruları

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan fındık alımı açıklamasına CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner tepki gösterdi. Güner, Eker’in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, yanıtlanması için sunulan soru önergesinde Ordu Milletvekili Rahmi Güner,AKP’nin fındık üreticisine müjdeli haber verir gibi davranarak, üreticiye darbe indirdiğini kaydetti. Soru önergesinde fındığın yok pahasına tüccara teslim edileceğini vurgulayan Güner, Eker’e şu soruları yöneltti:

 

1. Yeni sezon fındığının toplanmasına 10 gün kala böyle bir strateji ortaya koymuş olmak AKP Hükümetinin, Fındıkta yaşanan kaosu çözeceğine olan inancının bir ürünü müdür? Yoksa son üç yıldır hükümetinizin uyguladığı Fındık politikasının bir devamı olarak, Fındığı bu senede yok pahasına Tüccara teslim etmek mi amaçlanmıştır?

 

2. Uygulayacağınız bu politikalarla “Türkiye uluslararası piyasalardaki ürün arzında belirleyici hale gelecek” demektesiniz. Dünya pazarında üretimin neredeyse %75’ini gerçekleştiren bir ülke, zaten ürün arzında belirleyici değil de nedir? Bunu İktisat Bilimi açısından açıklayabilir misiniz?

 

3. Üniversitelerin birinci sınıflarında okuyan öğrenciler arzın ne olduğunu ve bir ülkenin hangi koşullarda arzda belirleyici olup olmadığını söyleyebilir. Yanınızdaki parlak ekonomi Bakanlarından bu konuda teknik yardım aldınız mı?

 

4. TMO’nun alım yapmayacağını ifade ettiniz, FİSKOBİRLİK’TE 3 yıl önce piyasa aktörü olmaktan hükümetiniz eliyle çıkarılmıştı. Bu durumda üreticinin elindeki fındığı, üretim maliyetinin altında bir fiyatla tüccarın almasını önleyecek ne gibi tedbirler aldınız? Bu tedbirleri kamuoyuna açıklayabilir misiniz?

 

5. Hükümetiniz Fiskobirliği piyasa aktörü olmaktan çıkararak neyi amaçlamıştır ve hangi çevrelere hizmet etmiştir? TMO’yu bilmediği bir işe hangi amaçla sokmuştur? Hasadın başlamasına 10 gün kala TMO’yu da piyasadan çekerek Fındık üreticisinin OCAĞINA İNCİR AĞACI DİKMİŞ olmuyor musunuz?

 

6. Rekoltenin geçen yıla göre düşük beklendiği ve Fındığın tamda para edeceği bir sezonda, TMO’nun piyasadan çekileceğini açıklamanız, uluslar arası piyasa aktörlerince sevinçle karşılanmıştır. Bunu yerli üretici açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

7. Fındığın vadeli işlem borsasında üzüm ve incir gibi işlem görebileceğini Sayın Başbakan ifade etmişti. Fakat vadeli işlem borsasında bu ürünlerin işlem görmediği yönünde iddialar bulunmaktadır. Bu konuda nasıl bir çalışma yapılmaktadır?

 

8. Üreticilerin elma, kivi, çilek gibi pazarı daha geniş ürünlere yönlendirile-bileceğini ifade etmektesiniz. 750 m. Rakımın üstünde çilek ve kivi yetiştirmek mümkün müdür? Karadeniz’in iklim koşulları incelenerek mi böyle bir açıklama yapılmıştır?

 

9. Fındığa alternatif ürün projesi daha önce kaç kez denenmiştir ve hangi nedenlerle başarılı olamamıştır?

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptı basın toplantısında “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu yıldan itibaren fındık alımı yapmayacak. Ruhsatlı 406 bin hektar alan dışında fındık üretimi desteklenmeyecek. Ruhsatlı alanlarda üretim yapanlara dekar başına 150 lira destek verilecek. Toplam destek 1.8 milyar lira olacak. Ruhsatsız alanlarda alternatif ürünlere geçmek isteyenlere 3 yıl süreyle destek ödemesi yapılacak. Fiyat serbest piyasada oluşacak. Türkiye uluslararası piyasalardaki ürün arzında belirleyici hale gelecek. Kamu harcamalarında etkinlik sağlanacak. Fiyatta ve ihracat gelirlerinde istikrar elde edilecek” bilgisini vermişti. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.