TOKİ'den hangi şirket ne kadarlık ihale aldı

TOKİ'den hangi şirket ne kadarlık ihale aldı

 

TOKİ ile ilgili yapılan bir rapora göre, TOKİ ihalelerinin büyük bir bölümü 36 firmaya gitti. Oysa kamuya iş yapabilecek firma sayısı 70 bin.

TOKİ ile ilgili yapılan bir rapora göre, TOKİ ihalelerinin büyük bir bölümü 36 firmaya gitti. Oysa kamuya iş yapabilecek firma sayısı 70 bin. İşte TOKİ`den ihale alan firmalar ve ihale bedeli.Pastanın yüzde 90`ı 36 firmaya.

 

Türkiye`de inşaatın diğer sektörlere göre daha gelişmiş olduğu bir gerçek. Sektörde faaliyet yürüten firma sayısı yabana atılamayacak oranda. TOKİ`nin iş vermek için sıkıntı yaşamayacağı aşikârdı.

 

İnşaat Mühendisleri Odası, `TOKİ Değerlendirme Raporu`nda TOKİ`den iş alan müteahhit firmalara önemli bir yer ayrıldı.

 

Türkiye Müteahhitler Birliği(TMB) ve İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası(İNTES) verilerine göre, Türkiye`de 300 bin müteahhit firma bulunmakta, kamuya iş yapma yeterliliğine sahip firma sayısının ise 70 bin olduğu belirtilmekte.

 

Büyük konut projelerini, kamu yönetimi tarafından ihaleye çıkarılan farklı işleri başarıyla tamamlayan 70 bin firma arasında TOKİ`nin iş verecek yeterlilikte firma bulamaması da dikkat çekici.

 

TOKİ`nin yayınladığı listelere bakıldığında 2002 - 2007 yılları arasında kurumun 700 civarında inşaat ihalesi yaptığı, bu ihaleler yoluyla 16 milyar liranın firmalara dağıtıldığı görülecektir ki, buradan hareketle, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar`ın `konut seferberliğini sistemin taşıyamadığı, mevcut firmaların yetersiz kaldığı, ara eleman sıkıntısı yaşandığı, adı duyulmamış firmaların bu nedenle devreye alındığı` doğrultusundaki açıklamaları dikkat çekici.

 

2007 Eylül ayı baz alınırsa; TOKİ`nin 50 milyon liralık sözleşme bedeli olan 55 büyük ihaleyi 60 firma arasında dağıttığı, bu 55 projenin toplam 9,7 milyar lira tutarında olduğu görülmekte. Bu durum bir başka gerçeğe işaret etmekte: 2002 - 2007 yılları arasında TOKİ`den iş alan firma sayısının 400 civarında olduğu düşünülürse, 16 milyar liralık tutarın % 60`ı 60 firma, % 40` ise 340 firma arasında dağıtıldı.

 

 

Pastanın yüzde 90`ı 36 firmaya

 

Sözleşme bedeli 100 milyonun üzerindeki 28 ihaleye katılan firma sayısı ise 36`dır. Bu 36 firmanın TOKİ`den tahsil ettiği para 7,9 milyar lira. Yani TOKİ`nin toplam yatırım harcamasının % 47,5`i 36 firma arasında pay edilmiş görünüyor. Bir başka ifadeyle; 400 firmanın % 10`undan bile az bir kısmı, pastanın yarısına yakınını almış, kalan % 90`nına ise diğer yarısı düşmüş durumda.

 

Peki kim bu TOKİ zenginleri?

 

Bir kamu kuruluşunun ülkede mevcut bütün inşaat firmalarına iş vermesi mümkün değildir ancak TOKİ`nin tercih ettiği firmaların bazı özellikleri bu tercihin tesadüfî olmadığını işaret ediyor.

 

TOKİ`den aslan payını alan firmaların büyük kısmı, AK Parti iktidarına ideolojik açıdan yakın olan, parti yöneticileriyle değişik derecelerde akrabalık, arkadaşlık ilişkisi bulunan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği(ASKON), Türkiye Sanayici ve İşadamı Dernekleri Konfederasyonu(TUKSON) üyesi şirketlerden oluşmaktadır.

 

Ayrıca diğer sağ partilere yakınlığı ile tanınan işadamları da TOKİ`den iş alanlar arasında bulunmakta. 2004-2005 yılları baz alındığında, konut ihalelerinin % 68`lik kısmının AK Parti`ye yakınlığı ile bilinen şirketlere aktarıldığı görülmekte.

 

TOKİ ihalelerinde adı sık geçen firmalardan bazıları

 

 

Aram İnşaat İthalat İhracat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli 9.257.000) Şirketin 2000 yılına kadar sahibi CHP`den istifa ederek AKP`ye geçen Ağrı milletvekili Cemal Kaya.

 

Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 34.385.000) Şirketin sahibi Şakir Bakır`ın Cemal Kaya`nın yeğeni olduğu belirtiliyor.

 

Eras İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 114.995.000) Şirket ortaklarından Mustafa Eraslan DYP Kayseri il başkanlığı yaptı.

 

Gestaş İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş: (İhale bedeli: 94.870.000) Ortakları arasında TUSKON üyeleri bulunuyor.

 

İHE İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 287.258.965) Sahibi pek çok şirketi olan ve TOKi işlerinde pek sık ismini duyuran Hakkı Ekşi`nin oğlu İsmail Hakkı Ekşi.

 

Ekşioğulları İnşaat Endüstri Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 23.400.000) TUSKON ve ASKON üyesi. Ortaklarından Hasan Ekşi`nin sahibi olduğu yayıncılık firması Star TV`ye talip olmuştu.

 

Makek termomekanik Sanayi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 114.379.567) TUSKON üyesi. Ortakları arasında Ekşioğlu grubundan isimler yer alıyor. Ekşioğulları grubu Fettullah Gülen`in Nijerya`da bulunan okuluna 1 milyon dolar bağış yaptı.

 

Hasan Ekşi: (İhale bedeli: 63.026.000)

 

Birlik Proje İnşaat Limited Şirketi/ Hakkı Ekşi Gayrimenkul Limited Şirketi: (İhale bedeli: 160.418.760) Sahipleri arasında Ekşi soyalılar bulunuyor. Şirketin İstanbul Doğalgaz işlerinden de büyük ihaleler aldığı biliniyor.

 

Kare İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 215.902.440) Şirketin bir önceki ortakları arasında bulunan Kadir Ali Başalma`nın AKP Keçiören ilçe örgütüne üye olduğu biliniyor.

 

Gürtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 39.998.525) Şirket ihaleye Ekşioğulları ile birlikte girdi. Ortaklarından Yusuf Burak, zamanın Turizm Bakanı Erkan Mumcu`nun kardeşi Mustafa Mumcu`nun iş ortağı.

 

Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 293.324.000) Şirketin eski yeni ortakları, ortakların akrabaları, birlikte iş yaptıkları insanların İslami sosyetenin tanınmış simalarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nde ortaya çıkarılan yolsuzluk nedeniyle 2001 yılında gözaltına alınanlara, Milli Gençlik Vakfı adına ihalelerden komisyon alanlardan Tayyip Erdoğan döneminde belediye yönetici olarak çalışanlara kadar geniş bir yelpazede yer aldıkları biliniyor.

 

İntim İnşaat Ticaret Müşavirlik Limited Şirketi: (İhale bedeli: 88.775.596) 22. Dönem AKP milletvekili Cavit Torun şirket sahiplerinin avukatlığını yapıyor. Şirket sahipliğini sürdüren Altındağ soyadı, Şemdinli olaylarıyla ilgili soruşturma sırasında dikkat çekmiş, tarikat üyeliği iddiaları basında yer almıştı.

 

Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi: (İhale bedeli: 127.217.360)  Sahipleri yine Altındağ soyadını taşıyor.

 

Ali Acar İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 25.092.000) Şirket TUSKON üyesi

 

İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 7.919.477) Şirketin ortaklarından İbrahim Çeçen AKP`ye yakınlığı ile bilinen insanlardan. Çeçen`e, 2007 TBMM Üstün Başarı Ödülü Başbakan Erdoğan tarafından verilmişti.

 

Kuzu Toplu Konut İnşaat Limited Şirketi: (İhale bedeli: 890.333.787) Ortaklardan Güven Kuzu Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Başbakana yakınlığı ile tanınıyor. Başbakanın Siirt`ten milletvekili olmasında etkili olduğu biliniyor.

 

Garipoğlu Turizm İnşaat İthalat İhracat ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 156.000.000) Kuzu şirketiyle ortak işler alıyor. Ortakları arasında kuzu soyadı taşıyanlar bulunuyor.

 

Seha İnşaat Mühendislik Müteahhitlik Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 109.175.500) Ortaklar MÜSİAD üyesi. Şirket, `İslamcı şirketler` olarak bilinen ve vatandaşlardan yüksek kâr payı karşılığı para toplayan İttifak Holdingin bünyesinde bulunuyor.

 

İttifak inşaat Tekstil Gıda Turizm Otomotiv Elektrik İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi: (İhale bedeli: 149.165.000) Şirket MÜSİAD üyesi.

 

Bayburt İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 79.877.520) Şirket MÜSİAD üyesi.

 

İlci İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 541.376.000) Şirket MÜSİAD üyesi.

 

İlsan İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: (İhale bedeli: 180.682.500) İlci inşaat ile aynı adresi kullanıyor. Ortakları arasında İlci soyadlılar bulunuyor.

 

Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi: (İhale Bedeli: 157.220.450) Şirket MÜSİAD üyesi.

 

Öz-Kar İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 256.021.000) AKP Kayseri İl Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Özcan`ın şirketin ortaklarından Mustafa Özcan olduğu basına yansıdı. Şirket TUSKON üyesi.

 

Albayrak Turizm Seyahat Ticaret Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 328.836.800) Başbakan Erdoğan`a yakınlı ile bilinen Albayraklar Grubu`na iait şirketlerden biri. Yeni Şafak gazetesi aynı grubun bünyesinde bulunuyor. Şirket MÜSİAD üyesi.

 

Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Anonim Şirketi: (İhale bedeli: 1.084.897.286) Şirketin % 49`u TOKİ`ye ait. % 51 hisse ise İbrahim Mazman`ın.

 

Öztaş İnşaat Turizm Anonim Şirketi. (İhale bedeli: 1.321.142.750) Şirket ortakları arasında bulunan Süleyman Çetinsaya TUSKON üyesi, Mehmet Çevik ise AKP Beyoğlu İlçe Örgütü üyesi görünüyor.

 

Ak Jeoteknik: (İhale bedeli: 500.652) Ortakları arasında bulunan Ufuk Arslan TOKİ görevlisi olarak gittiği Afganistan`da bir kaza sonucu yaşamını yitirdi. Hisseleri Arslan soyadlı iki kişiye geçti. Başbakan Erdoğan taziye ziyaretinde bulundu. Haber gazetelerde `TOKİ şehitlerine sürpriz ziyaret` başlığı ile yer aldı. Ufuk Arslan`ın ortak olduğu bir firma daha bulunuyordu; Ars Limited Şirket. TOKİ`den 263.250 bedelli iş aldı.

 

Robin Hood efsanesi geride mi kaldı?

 

İstanbul`daki TOKİ uygulamaları incelendiğinde `zenginden alıp yoksula vermediği` aksine kamu kaynaklarını zengine aktardığı anlaşılıyor. TOKİ`nin İstanbul`da gerçekleştirdiği konutlardan yüzde 56`sı lüks ve gelir getirici özellikler taşıyor. Yüzde 44`ü ise sosyal konut niteliğine sahip. Bu oranlar Yine toplam TOKİ kaynaklarının ancak % 22`si yoksul ve dar gelirlilere yatırım olarak dönmektedir.

 

 

(Dinçer Gökçe - ekoayrıntı)

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.