10 yılda bir kongre topluyorlar

10 yılda bir kongre topluyorlar

Mesud Barzani’nin liderliğini yaptığı KDP, 10 yıl sonra kongreye gidiyor. KDP Polütbüro üyesi Mihemed Mela Kadir kongrenin gecikmesi nedeniyle KDP’de yenilenmenin durduğunu belirterek, gelecek yılın başında kongreye gitme niyetinde olduklarını söyledi.

 

Çavder internet sitesine göre KDP Polütbüro üyesi Mihemed Mela Kadir, kongrenin gecikmesinin parti içi yenilenmeyi de mümkün kılmadığını kabul etti.

 

Kadir’in verdiği bilgilere göre, kongrede program ve yönetimde yenilikler yapılması planlanıyor.

 

16 Ağustos 1946 yılında kurulan KDP’nin tüzüğüne göre partinin dört yılda bir kongresini yapması gerekiyor. KDP, kuruluşundan bugüne kadar toplam 12 kongre yaptı. En son kongresini ise 2000 yılında gerçekleştirdi. Yaklaşık olarak on yıldır Barzani liderliğindeki KDP kongre toplamıyor.

 

22 Mayıs 1975 yılında Şam'da kurulan Celal Talabani liderliğindeki KYB ise bu güne kadar sadece iki kongre gerçekleştirdi. Birinci kongresi 1992’de, ikinci ve son kongresini ise 2000 yılında yaptı. Bir çok gözlemci KYB'nin 1992’deki kongresini bir konferans olarak değerlendiriyor ve aslında partinin 34 yıl içinde tek bir kongre yaptığını savunuyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.