4 parti birleşti! Millet İttifakı geliyor

4 parti birleşti! Millet İttifakı geliyor
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin ‘sıfır baraj ittifakı’ diye adlandırılan işbirliği modeliyle milletvekili seçimlerine katılma konusunda tam anlaşmaya vardığı iddia edildi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yazısına göre;

İYİ Parti yöneticilerinin önceki gün SP yönetimiyle yaptığı görüşme sonrası CHP’nin ve DP’nin de katılımıyla ‘ilkeler platformu’ adı verilen sıfır baraj ittifakı üzerinde anlaşmaya varıldı.

Uzlaşı gereği her birinin TBMM’de en az bir milletvekiliyle temsilini sağlamak için hem liste hem de parti ittifakı gerçekleşecek.

Haberde mutabakatın detayları şöyle aktarıldı:

“Partiler kendi kimlikleriyle seçime katılırken, az oy alanların milletvekili çıkaramama riski göz önünde tutularak, aynı zamanda CHP ve İYİ Parti listesinden belirledikleri isimlerin de aday olması sağlanacak. Dolayısıyla SP’den bazı isimler CHP listesinden aday olurken, benzer durum DP açısından da İYİ Parti listesi için geçerli olacak. Bununla birlikte illerde de güç birliği oluşacak; kim hangi ilde güçlü ise diğerleri ona destek verecek şekilde listesini oluşturacak. Böylece % 10 barajından kaynaklanan engel aşılırken, “ilkeler birliği” de denilen ittifakın çok daha fazla milletvekili çıkarmasının önü açılacak.”

İttifaka katılan partilerin hangi ilkeler çerçevesinde bir araya geldiğinin de açıklanacağını belirten Sarıkaya “En geniş kapsamlı çoğulculuğa dayalı demokrasi, hukukun üstünlüğü, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, parlamenter sisteme yeniden dönüş, yeni bir Anayasa etrafında birleşildiği deklare edilecek” diye konuştu.

Gazeteci Yazar İsmail Saymaz 'Bunu Ben De Söylerim' adlı programının bugünkü özel bölümünde seçim ittifakı konusunda büyük ölçüde anlaşan dört muhalefet partiyi açıkladı. Saymaz'ın ayrıca, CHP'de ismi öne çıkan cumhurbaşkanı adayıya ilgili son kulis bilgilerini izlemek için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ismail-saymaz-ile-bunu-ben-de-soylerim-1-5-2018-40822793?utm_source=wpush&utm_medium=breaking#webPushId=ODYxNQ==
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.