AB davaya kuşkulu yaklaşıyor

AB davaya kuşkulu yaklaşıyor

Operasyonun başlarında “Sonuna kadar gidilmesi gerektiği” yönünde raporlar hazırlayan Avrupa Birliği’nden de “Ümraniye Soruşturması”na yönelik kuşkulu yaklaşımlar arttı.

 

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Türkiye’de Demokratik Süreç” başlıklı oturumda, AB Komiseri Olli Rehn, Ümraniye davasıyla ilgili süreç konusunda kuşku uyandıran unsurlar olduğunu “Ümraniye soruşturmasının son dalgalarında hukukun üstünlüğü ilkesinin tam olarak uygulanıp uygulanmadığı ya da tutuklamaların ardında başka bazı siyasi amaçların olup olmadığı sorgulanabilir. Jüri henüz kararını vermedi. Gelişmeleri çok yakından izliyoruz ve bu konuya sonbahardaki İlerleme Raporu’nda mutlaka yer vereceğiz” cümleleriyle dile getirmişti.

 

Almanya’da Türk kökenli siyasetçilerden SPD milletvekili Lale Akgün, Ümraniye soruşturmasının başlatılmasından 1 yıl sonra “Ben şu anda Türkiye’nin çok ciddi olarak gerildiğini, kutuplaştığını görüyorum. İnsanlarla konuştuğunuzda, herkesin kendini belirli bir gruba ait gördüğünü ve o grubun belirli değerlerini paylaştığını görüyoruz. Şu anda politika ile hukukun çok da iç içe girdiğini görüyorsunuz. Bu çok şaşırtıcı olabiliyor dışarıdan baktığınız vakit. Belirli partiler, belirli mahkemelerin arkasına geçiyor. Ama şunu söyleyeyim, ben bugünün Türkiyesi’nde bir darbe olacağına inanmıyorum” değerlendirmesini yapmıştı.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.