ABD'den Türkiye'ye "Açılıma Devam" Mesajı

ABD'den Türkiye'ye "Açılıma Devam" Mesajı

ABD'deki düşünce kuruluşlarından Carnagie Endowment Vakfı'nın uzmanı Henry Barkey, Türkiye'de son günlerde yaşananları değerlendirdi. Barkey, DTP'nin kapatılmasını "demokrasiye vurulmuş bir darbe" olarak niteledi. Barkey, sokaklara taşan şiddetin görmezden gelinerek açılım konusunda yola devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin DTP hakkındaki kapatma kararına ve sokaklardan gelen çatışma haberlerine ABD'nin resmi tepkisi temkinli olsa da gelişmeler Washington'da da yakından takip ediliyor.

Bill Clinton döneminde ABD Dışişleri'nde Siyaset Planlama Dairesi'nde görev yapan ve ABD'de Türkiye uzmanı olarak tanınan Henry Barkey DTP'nin kapatılmasını değerlendirdi.

Barkey, "Kapatma kararı Türkiye'nin itibarına vurulmuş bir darbe. Türkiye'deki demokrasinin üzerine vurulan çok büyük bir darbe olarak görünüyor" dedi.

"Ok yaydan çıktı"

Türkiye'de açılım konusundaki son gelişmeleri değerlendiren Barkey, okun yaydan çıktığını, açılımda artık geri dönülemeyeceği görüşünde.

Barkey, "DTP'nin kapatılması, şehitler, açılım için çok ciddi yaralar. Fakat hükümetin çok akıllı davranıp açılımın bitmediğini gösteren simgesel de olsa hareketlerde bulunması, somut adımları atması lazım. Ve bunları çok çabuk yapması lazım" diye konuştu.

"Sokaklara taşan şiddet görmezden gelinmeli"

Barkey, Anayasa değişikliğinin en somut adım olabileceğini, sokaklara taşan şiddetin görmezden gelinerek açılım konusunda yola devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Peki süreç çökerse ne olur?

Açılımı fırsat olarak nitelendiren İstanbul doğumlu akademisyen "Bu fırsat bir kez daha ele geçmez" dedi.

Barkey, "Açılım Türkiye için çok önemli bir konu. Hükümetin açılımdan dönmesi çok büyük bir hezimet olur. Süreçten geri dönülmesi Türkiye'de büyük problemlere yol açar" şeklinde konuştu.

Barkey'nin işaret ettiği bir diğer nokta ise Türkiye'nin Ortadoğu'daki uzlaşmacı rolünün de sıkıntıya girebileceği. Ancak Barkey Türkiye-Kuzey Irak ilişkilerini bu değerlendirmenin dışında tutuyor, yaşananların iki ülke açısından olumsuz bir sonuç doğurmasının beklenmeyeceğini belirtiyor.

(cnnturk)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.