ABD, Türkiye üzerinden Güney Kafkasya’ya sızacak

ABD, Türkiye üzerinden Güney Kafkasya’ya sızacak

Haberiniz.com- 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nün hazırlığı rapora göre, ABD’nin, Türkiye üzerinden Güney Kafkasya’ya sızarak, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’da örtülü harekata girişebilir.

 

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ABD Araştırmaları Bölümü Başkanı Dr. Burak Çınar’ın hazırladığı raporda, “ABD’nin Güney Kafkasya’ya sızması, ancak müttefiki olan Türkiye üzerinden mümkündür. 1 Mart Tezkeresi ile Türkiye’deki çok sayıda üsse yerleşme girişimi engellenmiş olan ABD’nin satacağı Patriot füzeleri, Türkiye’nin doğusundaki birçok bölgeye yerleştirildiği takdirde, bu bölgelere çok sayıda Amerikalı uzman da yerleşecek ve buradan Güney Kafkasya’ya yönelik Amerikan istihbarat çalışmaları da böylece yeni bir boyut kazanacak. Bu durum bölgedeki Amerikan faaliyetlerini kolaylaştıracağından, ABD Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’ı kapsayacak çok sayıda örtülü harekâtlara girişebilecektir. Rusya’nın Gürcistan’daki harekâtının bir sebebi bunu sezdiği için olabilir” vurgusu yapılıyor.

 

Rapordaki bazı önemli notlar şöyle:

 

- Rusya’nın Gürcistan’daki kazanımlarından rahatsız olan ABD, burada tehlikeye düşen enerji yollarını tekrar güven altına almak istemektedir. Rus birliklerinin BTC Boru Hattı’na kadar sokulması, ABD’nin Güney Kafkasya’ya yönelik siyasetini duraksatmıştır. Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakashvili, 2008 Ağustos’unda ülkesinin yenilgisiyle sonuçlanan savaştan sonra bile Rus karşıtı söylemlerinden vazgeçmemiş ve ABD’ye olan umudunu yitirmemiştir. Dolayısıyla bölgede bir Amerikan planının mevcut olduğunu bildiğini düşünebiliriz.

 

- Güney Kafkasya’nın Rus nüfuzundan çıkıp Amerikan etki alanına girmesi, ABD’nin hem Rusya’yı kuzeye doğru iterek Güney Kafkasya’daki enerji yollarının güvenliğini sağlaması, hem de burayı Afganistan ile birlikte Orta Asya’ya yönelik bir sıçrama tahtası olarak kullanması demektir. Bu durumda güneyden geçen en hesaplı enerji yolları Rus denetiminden çıkarak Amerikan denetimine girecektir. Dolayısıyla, enerjiye hâkim olma hedefine ulaşamayan Rusya’nın süper güç olması imkânsızlaşırken, ABD ise 21. yüzyıl için koyduğu büyük stratejisini gerçekleştirmiş olacaktır. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.