ABD ve Rusya’dan BMGK’nın Türkiye’yi kınamasına onay çıkmadı!

ABD ve Rusya’dan BMGK’nın Türkiye’yi kınamasına onay çıkmadı!
Türkiye'nin güney sınırında başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya’da onay çıkmadı.
BMGK, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan 5 ülkenin talebiyle Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı oturumda görüştü.

Almanya operasyonu "güçlü şekilde" kınarken, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre bazı ülkeler de BMGK'nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife onay vermedi. Her iki ülke de yaptıkları açıklamalarda ''kınama'' kelimesine yer vermedi.

DEAŞ militanlarından artık Türkiye sorumlu

Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan ABD'nin Birleşmiş Milletler  Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi. Craft, “Suriye'de Hıristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye'nin sorumlu olduğunu belirten Craft, "Bütün DEAŞ savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." İfadelerini kullandı.

Craft ayrıca, sivillerin korunmamasının ve DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasının ise sonuçları olacağını belirtti.

ABD üyesi 5 ülkeden Türkiye'ye operasyonu "durdur" çağrısı

AB üyesi 5 ülke İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya ise toplantı sonrası ortak açıklama yaptı. Türkiye'nin askeri operasyonundan "derin endişe" duyulduğu belirtilen açıklamada, Türkiye'ye tek taraflı operasyonunu durdurması çağrısı yapıldı. Açıklamada Türkiye'nin mültecilerin geri dönüşü için teklif ettiği güvenli bölge planının ise "BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin belirlediği uluslararası kriterleri karşılamayabileceği'' bildirildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.