Abdullah Gül: İmralı muhatap değil

Abdullah Gül: İmralı muhatap değil

 

 

Cumhurbaşkanı Gül, Sheraton Otel’deki resepsiyonun ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İmralı’da tutuklu terörist Abdullah Öcalan’ın Kürt açılımına yönelik açıklamalarının sorulması üzerine, “İmralı filan onları unut. Onlar muhatap değil” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin Kürt açılımı çalışmalarına yönelik soru soran bir gazetecinin İmralı’da kalan terörist Abdullah Öcalan’ı hatırlatan sözlerine sert çıkarak, “İmralı falan onları unut, geç. Onlar muhatap değil” yanıtını verdi. Gül, “Bütün bu yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’nin üniter yapısının daha güçlü hale gelmesi gerekir, ileride herhangi bir tehdit olmaması gerekir” dedi.

 

Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu tarafından Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan’ın Türkiye’nin BM Nezdinde Daimi Temsilciliği’ne atanması nedeniyle dün akşam Sheraton Otel’de verilen resepsiyona katıldı. Gül’ü Davutoğlu ve Apakan kapıda karşıladı.

 

İmralı muhatap değil

 

Resepsiyondan ayrılırken soruları yanıtlayan Gül, “İçişleri Bakanı’nın temasları devam ediyor. Bir yandan da İmralı’dan bir yol haritası...” diyen gazeteciye sert çıkarak “İmralı falan onları unut, geç. Sen soruyu başka türlü sor. Onlar muhatap değil” yanıtını verdi. Gül, şöyle devam etti:

 

“Türkiye’de bir mesele var. Herkesin kendi meselesini, problemini kendisinin çözmesi gerekir. Bir ülke kendi sorunlarını kendi inisiyatifiyle çözmezse başkaları günü gelir daima bunu istismar eder. Bugün Türkiye içindeki konjonktür gayet açık, müsait. Tartışılıyor bütün bu konular açık seçik, medenice tartışılıyor. Daha da önemlisi uluslararası konjonktür de çok müsait. Her zaman müsait olmayabilir. Türkiye büyük bir ülke, medeni bir ülke, demokratik standartlarını yükseltmek isteyen bir ülke, hedefleri belli olan bir ülke. Tüm bu konuları cesur bir şekilde çalışmak, bütün vatandaşlarımızın birliğini, beraberliğini daha güçlendirmek herkesin vatanına, ülkesine, Türkiye Cumhuriyeti’ne olan aidiyetini daha güçlendirmek yönünde yapılacak çalışmalar doğrudur diye düşünürüm.”

 

“Ayrıca şu da bir gerçek ki bütün bu yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’nin üniter yapısının daha güçlü hale gelmesi gerekir, ileride herhangi bir tehdit olmaması gerekir. Çünkü birliğimiz ve beraberliğimiz her şeyin önünde gelir, ama tüm bunları yaparken de medeni, büyük, güçlü bir ülkenin özgüveni içinde hareket etmek gerekir. Tartışmaları hep bu yönde görmek gerekir. ‘O şunu söylemiş, bunu söylemiş’ gibi başka yönlere de çekmemek gerekir.”

 

Gül, muhalefetin sert eleştirilerinin anımsatılması üzerine “Tabii ki muhalefet de Hükümet de düşüncelerini paylaşacak. Basında canlı bir tartışma var. Bütün bunlardan olumlu şeyleri alıp demin söylediğim istikamette gitmek gerekir. Tekrar söylüyorum, her ülkenin kendi sorununu kendi gücüyle çözmesi gerekir. Yoksa günü gelir başkası istismar eder. Vaktiyle de istismar etmişlerdir” yanıtını verdi.

 

Kürt açılımına yönelik çalışmanın 20 Ağustos’taki MGK’da gündeme gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Gül, “Türkiye’nin en büyük sorunuysa şüphesiz MGK’da da bunlar konuşulur. Konuşuluyor da zaten. Biz MGK’da ne konuşuyoruz? Türkiye’nin önemli, hükümet üstü meselelerini MGK’da biz hep beraber otururuz, konuşuruz” dedi.

 

Liderlerle görüşme sinyali

 

Gül, bu süreçte muhalefet liderleriyle görüşüp görüşmeyeceği sorusuna da, “Daha önce görüştüm. Bu konuları da o zaman görüştüm, ama her konu açıklanmaz dışarı. Günü gelirse tekrar görüşülebilir, neden olmasın” yanıtını verdi.

 

(Yavuz Özden-Milliyet)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.