Açılım spora sıçradı

Açılım spora sıçradı

Diyarbakır'da bir araya gelen bir grup, 'Amed Spor Kulübü Derneği'ni kurdu. Derneğin kurucu başkanı M. Emin Yılmaz, Amedspor adıyla tüm spor dallarında faaliyet göstereceklerini söyledi.

 

Dersimspor'dan sonra Diyarbakır'da Amedspor adıyla yeni bir takım kuruldu. 7 kişiden oluşan Amedspor Kurucular Kurulu, 4 Eylül'de Diyarbakır İl Dernekler İl Müdürlüğü’ne resmi başvuru yaptı. Amedspor'un kuruluş başvurusunu yapan Amedspor'un kurucu başkanı M. Emin Yılmaz, Amedspor'un sadece bir spor kulübü olmadığını, egemen spor anlayışına karşı alternatif bir sportif hareket olduğunu iddia ederek, 'Kapitalist modernitenin kültürel endüstrileşmede 3S'nin başında gelen spor alanını kendi rengimiz, kendi motifimiz ve kendi kültürümüz içerisine çekerek bu alandaki sömürünün önüne geçip, kültürel yozlaşmayı önlemeyi amaç edinmiştir. Çalışmalarının merkezine bu anlayışı koyacaktır. Amedspor, Amed gençliğinin kendisini spor alanında ifade edeceği, bir okul olma iddiasındadır' dedi.

 

Yılmaz, Amedli tüm gençleri kucaklayacak bir sportif anlayışı gerçekleştireceklerine dikkat çekerek, 'Gençlerimizi sistemin yarattığı sokak kültüründen kopararak, sportif alanlara teşvik etmek istiyoruz. Bunun için öncelikli olarak futbol ve salon sporlarına ağırlık vereceğiz. Tüm Kürtleri ve alternatif spor anlayışını benimseyen tüm kesimleri katkı sunmaya çağırıyoruz' diye konuştu.

 

Amedspor renkleri yeşil, kırmızı ve beyaz renkten oluşurken, amblemi ise sarı zemin üzerinde meşe ağacı, güneş motifi etrafından bulunan 17 yıldızdan oluşmaktadır. Bu yıldızlar, Diyarbakır’daki 17 aşireti simgeliyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.