Adana Kozan'da 4,6 büyüklüğünde deprem

Adana Kozan'da 4,6 büyüklüğünde deprem

 

Adana'nın Kozan İlçesi bu sabah Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğündeki depremle sallandı. Deprem ilk belirlemelere göre can ve mal kaybına neden olmadı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Kozan İlçesi yakınları olarak belirlediği deprem saat 08.48’de meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem can ve mal kaybına neden olmadı.

 

Sabahki depremden önce de saat 02.20'de merkez üssü Kozan ilçesi olan 2.7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

 

Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Melih Baki, Adana bölgesinde son 5 ayda sismik hareketliliğin arttığını, aktif bir süreç yaşandığını söyledi.

 

ARTÇI DEPREMLER

 

4,5 büyüklüğündeki orta şiddetteki depremin ardından, 2,9 ve 3,1 ile 2,8 büyüklüğünde çok hafif şiddette artçı sarsıntılar daha meydana geldiği bildirildi.

 

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Deprem Araştırma Dairesi Başkanlığı Sismoloji Şube Müdürlüğü verilerine göre, saat 09.12'de 2,9, saat 09.23'de 3,1 ve 09.55'te ise 2,8 şiddetinde, merkez üssü Kozan olarak belirlenen sarsıntı kaydedildi. Depremlerin sırasıyla yer kabuğunun 7,1 ve 31,2 ile 7 kilometre altında gerçekleştiği belirtildi.

 

(Hüriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.