Akıncı’nın Hatay sözlerine Sökmenoğlu ailesinden sert yanıt

Akıncı’nın Hatay sözlerine Sökmenoğlu ailesinden sert yanıt

Hatay Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in en büyük torunu Mustafa Sökmenoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘Türkiye’ye katılmak korkunç olur. İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım’ sözlerine yanıt verdi. Akıncı’nın tarih bilmediğini söyleyen Sökmenoğlu, “Konudan bugün haberdar oldum. Bana haber veren insanlara da şunları söyledim. Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı olmuş ama cahil bir adam olarak kalmış. Çünkü oradaki konuştuğu konu, tarih bilgisinin olmadığını gösteriyor” dedi.

“MECLİS OY ÇOKLUĞU İLE KARAR VERDİ”

Hatay’ın Türkiye’ye katılması kararını Hatay Meclisi’nin oy çokluğu aldığını belirten Sökmenoğlu, “Hatay, 1939 yılında referandum ile Türkiye’ye katılmadı. Hatay'ın Türkiye'ye katılma kararı, Hatay Meclisi'nin bütün üyelerinin oy çokluğu ile alındı. Cumhurbaşkanı olmuş ama hiçbir şey bilmiyor. Adam cahil. Ne söyleyebiliriz ki bunun hakkında. Açsın tarih okusun, bizim ailemizin adını ağzına almasın. Referandum Hatay’ın Suriye’ye topraklarındayken Türkiye’ye geçişi şeklinde oldu. Hatay, Türk oldu” ifadelerini kullandı.

“TALİMAT ATATÜRK'TEN GELDİ”

Tayfur Sökmen’in Atatürk’ün talimatı ile hareket ettiğini kaydeden Mustafa Sökmenoğlu, "Tayfur Sökmen de Atatürk’ün talimatı ile Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığını 11 ay, kendisinin ifadesi ile ‘deruhte’ (yerine getirmeyi üzerine almak) etti. Meclisin çoğunluk kararı ile de anavatana katılmaya karar verdiler. O yüzden Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihini bilmediği için, Hatay’ın tarihini bilmediği için böyle ifadeler kullanmış. Geçerli değil. Lütfen tarih kitaplarında araştırsınlar. Hatay, Türkiye’ye ilhak olmuştur. Bunun bir örneği daha yok. Hatay’ın tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, bir devleti bir devlete katmıştır. Mustafa Akıncı ne dediğini bilmeyen, tarih bilgisinden yoksun bir adam” diye konuştu.

 

 

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.