AKP düşüşte CHP yükselişte...

AKP düşüşte CHP yükselişte...

 

Hükümet, demokratik açılım çalışmaları kapsamında Kürt sorununa yoğunlaşsa da, vatandaşın en büyük derdinin işsizlik olduğu ortaya çıktı. Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) tarafından yapılan bir ankete göre, vatandaş, Türkiye’nin en önemli probleminin "işsizlik" olduğunu düşünüyor.

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, (AKAM) Türkiye’nin siyasi gündemine ilişkin, İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Edirne’den, Van, Erzurum, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a kadar toplam 23 il’i kapsayan bir anket çalışması yaptı. 2 bin 150 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ankette, çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre, ankette yer alan "Size göre Türkiye’nin en önemli problemi nedir?" sorusuna, katılımcıların çoğunluğunu oluşturan yüzde 29,0’lık kesim, "İşsizlik" cevabını verdi. En büyük sorun olarak görülen işsizliği, yüzde 26,9’la "Ekonomik problemler" takip etti. Hükümetin ilk gündem maddesi olan "Kürt sorunu" ise, yüzde 17 ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’nin en büyük problemi, "Eğitim" diyenler ise, yüzde 11 oldu. Katılımcıların yaklaşık yarısı ise, diğer bir soruya verdikleri cevapla, ekonomik krizden olumsuz olarak etkilendiklerini ifade etti.

AKP DÜŞÜŞTE CHP YÜKSELİYOR

Araştırmaya göre AKP'nin oy oranı yüzde 38'den 30'lara gerilerken yerel seçimlerde yüzde 23 oy alan CHP'nin oyları ise yüzde 25.3'e çıktı. Katılımcıların yüzde 50.2'si Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sistemli olarak yıpratıldığına inandığını belirtti. Araştırmada Ergenekon davasının siyasallaştırıldığını düşünenlerin oranı ise yüzde 38'leri buldu. Araştırma, 4-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Kocaeli, Bursa, Edirne, Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Sivas, İzmir, Denizli, Kütahya, Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Samsun, Trabzon, Zonguldak, Van, Erzurum, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da yaşayan 2 bin 150 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi.

VATANDAŞLARIN ÇOĞU, "YARGI ÜZERİNDE BASKI VAR" DEDİ

Ankette yer alan, "Türkiye’de ki yargı sistemine siyasi baskı yapıldığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, katılımcıların yüzde 48, 5’i "Evet" cevabını verdi. Yargıya siyasi baskı yapılmadığını düşünenlerin oranı da yüzde 34 oldu. Katılımcıların yine çoğunluğunu oluşturan, yüzde 38’lik kısmı, diğer bir soruya "Evet" cevabını vererek, "Ergenekon davasının siyasallaştığını düşündüğünü" ifade etti.

"TSK YIPRATILIYOR"

Araştırmada, ortaya çıkan bir diğer dikkat çekici sonuç ise, Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin oldu. Katılımcılara yöneltilen "Türk Silahlı Kuvvetlerinin sistemli olarak yıpratıldığına inanıyor musunuz?" sorusuna yüzde 50,2 oranında Evet cevabı verildi. "Hayır İnanmıyorum" diyenler de yüzde 37,0 oldu.

"DOKUNULMAZLIKLAR KALKSIN"

"DTP’li milletvekillerinin polis zoruyla ifadelerinin alınması konusunda doğan krizi engellemek için dokunulmazlıkların genişletilmesini nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna ise dikkat çekici oranda "olumsuz" cevabı verildi. Vatandaşların, yüzde 71’i, DTP’liler için dokunulmazlıkların genişletilmesini "olumsuz karşılarken", diğer bir soru üzerine de, yüzde 79,9’u "dokunulmazlıkların tamamen kaldırılması gerektiği" cevabını verdi.

AKP YÜZDE 30, CHP YÜZDE 25

AKAM’ın 23 ilde, 2 bin 150 kişiyle yaptığı anket sonucuna göre, seçim sandığından ise AKP çıktı.

"Yarın genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna, katılımcıların yüzde 30’u AKP, yüzde 25,3 ise CHP dedi. MHP yüzde 14,5, DTP yüzde 5,2, SP yüzde 4,5, BBP yüzde 2,2, DP ise yüzde 2 oranında kaldı.

(Cumhuriyet)

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.