Almanya İçişleri Bakanı: Biz Türkiye'ye her konuda her zaman destek olmaya hazırız

Almanya İçişleri Bakanı: Biz Türkiye'ye her konuda her zaman destek olmaya hazırız

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, Ankara’da Türk mevkîdaşı Soylu ile yaptığı görüşmede mülteci mutabakatını güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti ve Türkiye’ye her zaman destek olmaya hazır olduklarını ekledi.

 

Türkiye’den Yunanistan’a geçen sığınmacıların sayısında son aylarda artış olması üzerine Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Avrupa Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulas Ankara'da dün akşam İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir araya geldi.

Alman Bakan Seehofer, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye’ye yaptıkları bu ziyaretin hedefinin “Türkiye ile AB arasındaki mülteci mutabakatının güçlendirilmesi” olduğunu belirtti. Seehofer, mülteci mutabakatını güçlendirerek, "Biz Türkiye'ye her konuda her zaman destek olmaya hazırız” ifadesine vurgu yaptı. Seehofer, bu konudaki sorunların tek bir ülke tarafından çözülemeyeceğini de söyledi.

Önümüzdeki yıllarda da göç konusunun gündeme kalacağına işaret eden Seehofer, Türkiye'ye göç konusundaki tutumundan dolayı teşekkür etti. "Türkiye olarak bütün Avrupa için önemli hizmetlerde bulundunuz. Bunun için Türk hükümetine ve Türk milletine teşekkür etmek isterim. Sizlerin dayanışması olmadan göç bizim bölgemizde bu şekilde halledilemezdi” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonunun Göçten  Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos ise, Türkiye’nin çalışmalarının "Çok iyi” olduğunu belirterek, Türkiye ile işbirliği tahahhüdünü devam ettirdiklerinin altını çizdi. Türkiye'ye teşekkür eden Avramopoulos, "Hepimizin Türkiye üzerindeki göç baskısının farkında olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Türkiye'deki düzensiz göçlerin, çok ciddi şekilde Türk makamları tarafından tespit edildiğini biliyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, Türkiye’nin dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu hatırlatarak, "Yaklaşık 5 milyonun üzerinde misafirimiz var. Bunun 3 milyon 667 bini Suriyeli” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin İdlib vilayetindeki çatışmalara değinen Soylu, "Aynı zamanda İdlib'de gelişebilecek hadiseler sebebiyle yaklaşık 3 milyon 750 bin kitlesel insan göç dalgası gibi bir durumla karşı karşıya kaldığımız da aşikardır” dedi. Soylu, bu çerçevede Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunun da toplantının gündeminde olduğunu belirtti.

Türkiye ile AB arasında 8 Mart 2016'da imzalanan mülteci mutabakatına ilişkin olarak ise, "Türkiye üzerine düşen bütün görevi sadece insanlık adına değil, Avrupa'yla imza altına aldığı sözleşme gereği yerine getirmektedir. Bu ülkeler konusunda Avrupa'nın da aynı çerçeve içinde olması beklentimizdir” ifadesini kullandı.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.