Ankara Üniversitesi'nde “Mektup” Tartışması

Ankara Üniversitesi'nde “Mektup” Tartışması

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ

 

Ceyhun BOZKURT/Cüneyd HAYDAR –Ankara

 

Ankara - Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından sadece Atatürkçü Düşünce Topluğu üyesi öğrencilerin ailelerine gönderildiği ileri sürülen mektup tartışma yarattı. Yurt dışında olan Rektör Prof. Dr. Cemal Taluğ’un, konuya ilişkin döndükten sonra açıklama yapması bekleniyor.

 

Ankara Üniversite Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ tarafından sadece Atatürkçü öğrencilerin velilerine gönderildiği ileri sürülen bir mektup tartışma yarattı. Söz konusu mektubu alan öğrencilerin konuyu ailelerine bildirmeleriyle ortaya çıkan olaylar, Üniversite’de de sıkıntı yarattı. Rektör Prof. Dr. Cemal Taluğ yurt dışında olduğu için resmi bir açıklama yapılmazken, mektubun iddia edildiği gibi sadece Atatürkçü Düşüncü Topluluğu öğrencilerine mi yoksa tüm öğrencilerin ailelerine mi gönderildiğine ilişkin sorular yanıtsız kaldı.

 

haberiniz.com muhabiri Cüneyd Haydar’ın edindiği bilgilere göre, Rektörlük “komplo” üzerinde duruyor. Atatürkçü kimliğiyle bilinen Rektör Taluğ’un bir dönem CHP Bilim, Kültür, Yönetim Platformu’nda görev alması da akılları karıştırdı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP yöneticileri de “Bu bir komplo olabilir. Sayın Taluğ Atatürkçü ve çağdaş bir insandır. Böyle bir şeyin altına imza atacağını düşünmüyoruz. Sanırız, sayın Rektör bir komplo ile karşı karşıya” açıklaması yaptılar.

 

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ’un 20 Temmuz’da Türkiye’ye döneceği ifade edilirken, konuyla ilgili ilerleyen günlerde bir açıklama yapılması bekleniyor.

 

ÖĞRENCİLER: BÜTÜN ÖĞRENCİLERE GÖNDERİLMEDİ

 

Bu arada ailelerine mektup gönderilen öğrencilere de ulaştık. Öğrenciler, sadece okulda soruşturma geçiren öğrencilerin ailelerine bu mektubun gönderildiğini dile getirerek şunları söyledi:

 

 

“ADT olarak bizden bile sadece soruşturma geçirenlere bu mektuplar gönderildi. Ayrıca öğrendiğimize göre, bölücü ve yıkıcı örgüt sempatizanlarının ailelerine de bu mektuplar gönderilmiş. Ancak dikkatimizi çeken, bizim geçirdiğimiz soruşturmalar da genellikle bu grupların bizlere yönelik saldırısıyla ilgili.”

 

“BİZİ BÖLÜCÜLERLE AYNI KEFEYE KOYDULAR”

 

 

ADT üyesi olan ve ailesine mektup gönderilen bir öğrencinin verdiği bilgi ise dikkat çekici:

 

 

“Benim geçirdiğim soruşturmanın nedeni, “ABD Başkanı Obama’nın gelişini protesto amaçlı yapıştırmalar hazırlamıştık. Bu yapıştırmalarda ‘Gelen Obama, Pabucunu hazırla’ ve 'Arkadaş Yurdunu Alçaklara Uğratma’ yazıyordu. Biz okulumuzda bu yapıştırmaları yaparken, hocalarımız ve fakülte yöneticileri önünde, bölücü örgüt PKK ve diğer yasadışı örgüt yanlıları saldırdı. Ben bir bayanım. Yanımda da bir erkek arkadaş vardı. İkimize yönelik direk fiili saldırı yapıldı. Biz şikayetçi olduk. Şikayetçi olunca hakkımızda soruşturma açıldı. Bu nedenle de benim aileme gönderildi. Bizim zorumuza giden, ülkemizi savunma amaçlı yaptığımız bu eylemin, bölücülük yapanların eylemleriyle aynı kefeye konmasıdır.”

 

 

ADT üyesi bir diğer öğrencinin soruşturma geçirmesi ve ailesine mektup gönderilmesinin nedeni de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Öğretim Yılı açılışı nedeniyle dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e yönelik protestosu. 6 Ekim 2008 tarihinde gerçekleşen olayda, Çelik kürsüde konuşmasına o dönem Aktütün’de şehit edilen 15 askerimize rahmet dileğiyle başlayınca adı geçen öğrenci “Şehitlerin üzerinden siyaset yapmayın. ABD'ye askerlerimizi peşkeş çektiniz. Bu kepazeliği dinlememeyi ve herkesi salon dışına çıkmaya çağırıyoruz” diye bağırmıştı.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.