Anneler Günü’nde Yörük Kadını ve Mor Cepken

Anneler Günü’nde Yörük Kadını ve Mor Cepken
Eski Türklerde kadın toplumda üstün bir mertebedeydi. Gök-Türkler dönemindeki madeni paralarda Kağan eşleri ile Kağanın bir arada yer alması bu açıdan önemlidir. Kağan eşleri Kurultayın doğal üyesi olup, söz ve oy hakkı bulunmaktaydı. Kadından komutan da, hükümdar da olurdu. Meşhur “Tomris” bunun en güzel örnektir. Eski Türklerde kadına verilen önem bugün de Anadolu’da göçebe Yörükler arasında yaşatılmaktadır.
 
Yörük olmanın kadınlarına tanıdığı yüce bir haktır mor cepken. Erkeklerin ise korkulu rüyasıdır. Anneler Günü’nde gazeteci Damla Yazıcı’nın yazar Osman Şahin ile son kitabı “Mor Cepken” üzerine yaptığı röportajdan yararlanarak sizlere “Mor Cepken”i anlatacağım:
 
“Yörük kadını yaşlanıp iyice deneyim kazanınca KEZBENCE olur adı.
 
O, oymağın bilge kişisi, akıl danışılanıdır artık.
 
Göçebe yörüklüğünün kadınlarına tanıdığı yüce bir haktır MOR CEPKEN.
 
Erkeklerin ise korkulu rüyasıdır.
 
Mor Cepken”, Karacaoğlan türkülerinde geçer. Günümüzde Ege, Muğla, Antalya ve Toros yörüklüğünde yaşlı kadınlar tarafından hâlâ bilinir.
 
Yörük kızlarının çeyiz bohçasına önce “MOR CEPKEN” konur.
 
Kenarları sarı simgelerle işlenmiş, yelek biçiminde, mor renkli bir giysidir.
 
Yörük kızları sevdikleriyle evlenirlerdi.
 
Başlık parası gibi alışkanlıkları yoktu.
 
Mor Cepkenin” evlilikteki yeri ise, zamanı geldiğinde, darda kalan yörük kadınının erkeğine karşı kullandığı bir boşanma özgürlüğünün simgesidir.
 
MOR renk ihanete uğramış, aldatılmış, aşkın rengidir. “MOR ÇATI” adı oradan gelir.
 
Bizler dünyaya MOR CEPKEN’i yeterince tanıtabilseydik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “MOR CEPKEN Günü” olarak kutlardık.
 
Evli yörük kadını, ihanete uğrayınca ya da kocası tarafından aşağılanıp dövülünce, bir şekilde MOR CEPKEN’i giyip herkesin görebileceği bir yere otururdu. Bu “Ben bu herifi boşadım” demekti.
 
O zaman akan sular durur, herkes işini gücünü bırakır. Masal anaları ile doğum ebeleri “MOR CEPKEN” giyen kadının çevresini alırlar. Boşadığı kocası ise evinden dışarı çıkamaz, kahveye gidemez, kimse yüzüne bakmaz. Büyük ödün verip de karısına MOR CEPKEN’i çıkarttıramazsa ömür boyunca dul kalacaktır.
 
Kimse ona dul-şaşı kızını bile vermez.
 
GÖÇEBE YÖRÜKLÜĞÜNÜN kadınına tanıdığı hakka, özgürlüğe bakın siz!
 
1800 yılların sonlarında NAZİLLİ KASABASININ AYDIN dağlarında, dağa çıkarak kadın hakları için savaşan “GİZEMLİ KADIN EFE ” de bunlardan biridir.
 
Ege yöresinin unutulmaz bir eridir.
 
MOR CEPKEN Ege efelerinin giydiği bir giysidir. Buralarda efelik kadın erkek işi değil yürek işidir. Kybele, Artemis, Tahtacı yörüklerinden bu yana kadın baştacıdır bu topraklarda.
 
 
Haber: Ece S. Doğan
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.