Araştırma komisyonunda neler yaşandı?

Araştırma komisyonunda neler yaşandı?
 

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TBMM’de kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun verimli çalışmadığına dikkat çekti. Dört partinin girişimleri ile kurulan komisyonda, iki kamu görevlisinin sahip olduğu bilgileri paylaşmaması nedeniyle darbe girişiminin ardındaki gerçeklerin karanlıkta kaldığını belirten Toker, darbenin siyasi bağlantısı ile ilgili soruların cevapsız kaldığını söyledi.

Toker ayrıca komisyona darbe girişimin aydınlatılmasında kritik rol oynayacak kamu görevlilerinin muhalefetin talebine rağmen komisyon çağrılmadığını da sözlerine ekledi.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in “Darbeyle hesaplaşmak” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Darbe girişimi sonrasında, demokrasiye yönelik tehditleri gidermek, koşulsuz demokrasiyi kurmak, gerçek bir hukuk devletini inşa etmek güçtü evet ama imkansız değildi.
Ne var ki TBMM'deki dört partinin ittifakıyla kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu verimli çalıştırılmadı:

Komisyon görüşmelerinin yayınlanması önerisi reddedildi.
O gün, darbenin aydınlatılmasında kritik rol oynayacak konumdaki kamu görevlileri muhalefet partilerinin talebine rağmen davet edilmedi.

İki kamu görevlisinin sahip olduğu bilgileri TBMM'ye anlatmaması, gerçekleri kararttı.
Rapor çok gecikti, ortaya çıkan rapora sonradan eklemeler yapıldı. Üç yıl geçmesine karşın, darbeye katılanların siyasi bağlantıları, kimi siyasilerin askerlerin ilişkilerine dair sorular cevapsızdır.
Bütün darbeler gibi 15 Temmuz kanlı darbe girişimi de toplumsal kazanımları yok etti. Başta ağır hak ihlalleri olmak üzere, bu ülkenin yurttaşlarına çok ağır bedeller ödetti, ödetmeyi de sürdürüyor.”

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.