Askerden tezkere açıklaması

Askerden tezkere açıklaması

'Tezkerenin uzatılması talebini 14 Eylül’de Başbakanlığa gönderdik.'

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak’ın kuzeyine askeri operasyona izin veren ve 17 Ekim’de sona erecek tezkerenin süresinin yeniden uzatılmasını istedi.

 

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, "sınır ötesi harekat yetkisine ilişkin tezkerenin süresinin uzatılması" yönündeki Genelkurmay Başkanlığı teklifinin 14 Eylülde Başbakanlığa iletildiğini söyledi.

 

Tümgeneral Ferit Güler Petriot füzeleri konusunda ise şu açıklamayı yaptı: 'Türkiye, uzun menzilli hava savunma füze sistemi temini kapsamında yaklaşık maliyeti 1 milyar dolar civarında dört batarya tedarik etmeyi planlıyor, bu füzeler belli bir ülkeye karşı değildir.'

 

Geçtiğimiz hafta oldukça tartışılan uzun menzilli hava savunma füze sistemine ilişkinde tartışmalara açıklık getirildi. Proje maliyetinin 7.8 milyar dolar olmadığı, 1 milyar dolar olduğu ve bu ödemenin de tek seferde değil, 6 yılda yapılacağı belirtildi.

 

DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani’nin “Türkiye’nin başında üç bela var. Başbuğ, Baykal ve Bahçeli. Her nedense bu üç bela da ‘B’ harfiyle başlıyor” sözleriyle ilgili olarakta bu açıklamaların suç unsuru oluşturduğu ve savcıların harekete geçtiği kaydedildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.