Atatürk'ün Fransızca konuştuğu görüntüler ortaya çıktı

Atatürk'ün Fransızca konuştuğu görüntüler ortaya çıktı
Atatürk Orman Çiftliği’nde ABD Büyükelçisi’ni ağırlayan Atatürk’ün akıcı Fransızcası dikkat çekiyor.

Küllerinden doğan bir milletin kurucusu Atatürk bir tek ağacın bile olmadığı, bir çöl halindeki araziyi kocaman bir çiftliğe dönüştürdü. Görüntülerde “Anlatır mısınız nasıl başladığını” diyerek karşısındaki görevliden Atatürk Orman Çiftliği’nin hikayesini anlatmasını rica ediyor. Atatürk’ün üslubundan ve hareketlerinden nasıl asil bir lider olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz.

Videonun sonrasında ise ABD Büyükelçisi’ne çiftliği gezdiriyorlar. Atatürk, çiftlikteki her detayla, her canlıyla bizzat ilgileniyor.

İşte o görüntüler:   
 


Peki Atatürk’ün bildiği yabancı diller nelerdi?

Atatürk Fransızca’yı çok iyi bilirdi. Hem yazar, hem konuşurdu. Fransızca dışında 1918 de Avusturya'ya tedaviye gittiğinde Almanca öğrendi.

Japoncayı Tomajiro Yamada’dan (Padişahın isteği üzerine Harbiye öğrencilerine Japonca dersi vermek üzere kalmış bir gazeteci) 1.Dünya savaşının başlangıcına kadar öğrendi. Tomajiro Yamada 1931 yılında Türk-Japon barış yemeğinde, Atatürk tarafından “Sensei” yani “hocam” diye karşılandı.

Bildiği diğer diller ise Arapça, Farsça ve Latincedir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.