Bakan akrabasına yüksek lisans torpili

Bakan akrabasına yüksek lisans torpili

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Alanya Alaaddin Keykubad Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne yüksek lisans başvurusunda bulunan akrabasının kabul şartları 'torpil' iddialarını beraberinde getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun yeğeninin eşi Şeyda Çavuşoğlu, yüksek lisans başvurusunda bulunan adaylar arasında ALES puanı sıralamasında sonuncu olmasına karşın kabul almayı başardı. Bununla beraber yükselen 'torpil' itirazları neticesinde Rektörlük çareyi puanların gösterildiği listenin erişime kapatılması için mahkemeye başvurmakta buldu ve mahkemenin talebi kabul etmesiyle liste erişime kapatıldı.

Cumhuriyet'ten Ece Piroğlu'nun haberine göre, Çavuşoğlu’nun akrabasının ALES ve yabancı dil sınavlarında son sıralarda yer almasına rağmen yüksek lisansa kabul edilmesinin ardından üniversite yönetimince çok tartışma yaratacak iki adım atılıyor. İlk önce üniversitenin internet sitesinde puanlara ve sonuçlara ilişkin duyurulan liste yayından kaldırılıyor. Listenin eksisozluk.com’da yayımlanmasının ardından ise üniversite rektörlüğünün talebi üzerine Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getiriyor. Üniversite yönetimi yüksek lisansa başvuran adayların tepkisine karşı sessizliğini koruyor.

Çavuşoğlu’nun, toplamda 45 puanla 5 kişilik asil listede olduğu programın yedek listesinde ise 51-54 puan toplayabilen adaylar bulunuyor. 58-60 arası puan toplayan çok sayıda aday ise, kendisine yedek listede dahi yer bulamadı. Listenin sitede yayımlanmasının ardından üniversite rektörlüğü bu kez mahkemeye başvurdu. Alanya 1. Sulh Ceza Hâkimliği 16 Ocak 2019 tarihinde listeye erişim yasağı getirdi. Yasak kararına yine aynı sitede “torpil kanıtlandı” denilerek tepki gösterildi.

Nikâh şahidiydi

Tüm adaylar arasında, ALES’te sonuncu olan ve yabancı dil sınavından da 100 üzerinden 22.5 alabilen Çavuşoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeğeni, işadamı Ahmet Çavuşoğlu’nun oğlu Okan Çavuşoğlu ile evli. Babası Şeref Oktay da AKP ilçe yönetiminde yer almış. Şahitliklerini Bakan Çavuşoğlu’nun yaptığı gençlerin nikahını da, AKP’li Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel kıymış.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.