Bakan Yıldırım suçu "Tır"lara attı

Bakan Yıldırım suçu "Tır"lara attı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İkitelli'de selin TIR'ları önüne katıp menfezlerin önünde set oluşturmasının felaketin boyutunu büyüttüğünü belirterek, ''Demek ki bu TIR Parkı, bu felakete çok önemli katkı sağlayan bir rol üstlenmiştir. Bundan sonra 'Bu TIR Parkı burada devam etsin' demek, yeni yeni afetlere davetiye çıkarmaktır'' dedi.

 

Yıldırım, bakanlığınca Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Tesisleri'nde düzenlenen iftar yemeğinde ulaştırma sektörü çalışanları ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

İftar yemeğinin ardından konuşan Yıldırım, 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan ''10. Ulaşım Şurası''na ilişkin 9 aydır çalışma yapıldığını söyledi.

 

Yıldırım, şuradan beklentilerinin Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümüne giderken, Türkiye'nin ulaşımda ve iletişimdeki vizyonunu belirlemek ve 2023 hedeflerini gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde enine boyuna tartışmak olduğunu vurgulayarak, ''Her türlü fikrin ulaşım ve iletişim sınırları içinde özgürce konuşulması, tartışılması ve buradan ülkemizin geleceği adına bir sonuç üretilmesi bizim hedefimizdir'' dedi.

 

SEL FELAKETİ

 

Yıldırım, İstanbul'daki sel felaketi nedeniyle herkesin üzüldüğünü dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

''Herkes çok şey konuştu, çok şey söyledi ama bu yaşanmış olayı yaşanmamış hale getirmiyor. Olay ilk meydana geldiğinde sınırlı bilgilerle bir değerlendirmem oldu. Bu bir sonuçtur, bunu el birliğiyle yaptık. Kamu yöneticileri artı vatandaş burada hepimizin taksiratı var. Bu birden bire olan bir şey değildir. Yılların birikimidir ve bu bölgeyle de sınırlı değildir. Türkiye'nin her tarafında buna benzer olaylar her zaman yaşayabiliriz. Bu bizim yaşadığımız coğrafyaya gösterdiğimiz saygının bir ölçüsüdür. Doğaya ne kadar saygı gösteriyorsak, doğa da bize o kadar müsamaha ediyor. Aksi halde bize cevabını veriyor. Bunu böyle görmemiz lazım.''

 

İcra makamında olmanın her zaman zor bir iş olduğuna dikkati çeken Yıldırım, her şeyi konuşma şanslarının olmadığını ama icra makamında olmayanların her şeyi sınırsız söyleme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

 

''Keşke mümkün olsa da bu roller değişse, o zaman tenkit edenlerle edilenlerin pozisyonunu karşılaştırabilsek. Konu o zaman daha net ortaya çıkacak'' diye konuşan Yıldırım, doğa olaylarının öngörülemeyen ancak sonuçlarının da hemen ortaya çıkan bir iş olduğunu kaydetti.

 

Bu olayların gelişmiş ülkelerde de yaşandığını, hepsinin farklı nedenlerinin bulunduğunu anlatan Yıldırım, ''Bu olayların olması belki bizim kontrolümüzde olan bir şey değil ama, olduktan sonra felaketten siyaset yapmadan ders çıkararak sonuçlarını ele almamız lazım'' dedi.

 

SORULAR

 

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İstanbul'da sel felaketinden en çok etkilenen alanlardan biri olan İkitelli TIR Parkı konusunda, yapılması gereken ne ise hükümetin bunu yerine getireceğini bildirdi.

 

TIR'lar konusunda iki şeyin dikkatini çektiğini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

 

''TIR'ların kriz münasebetiyle sigortalarının olmaması ve TIR'lardaki yüklerin bir kısmının da kayıt dışı olması. Böyle bir yaklaşımı kabul etmem mümkün değil. Bu mazeret olamaz. Mağduriyetin desteklenmesi için haklı gerekçe olamaz. Bütün bunlara rağmen mevzuat neyi gerektiriyorsa, devlet böyle günlerde vatandaşın yanında olacak.''

 

TIR Parkı'nın o bölgeden kaldırılmasının yerel idarenin sorumluluğunda olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

 

''TIR Parkı'nın kaldırılması, o vadinin, o su yolunun mutlaka bütün engellerden temizlenmesi, bir kez daha hiç bir tartışmaya mahal vermeyecek şekilde ortaya çıkmıştır. Gördüğümüz manzara, selin TIR'ları önüne katıp menfezlerin önünde set oluşturması, felaketin boyutunu büyütmüştür. Demek ki bu TIR Parkı, bu felakete çok önemli katkı sağlayan bir rol üstlenmiştir. Bundan sonra 'bu TIR Parkı burada devam etsin' demek, yeni yeni afetlere davetiye çıkarmaktır.''
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.