Başbakan’ın avukatını korudu, tazminata mahkum oldu

Başbakan’ın avukatını korudu, tazminata mahkum oldu

Haberiniz.com- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Numan Güzey’in de müdahil bulunduğu davada, Güzey’i ve müvekkillerini korumak amacıyla yargıya müdahale ettiği belirtilen dönemin Bayrampaşa Kaymakamı Durmuş Gencer, tazminat ödemeye mahkum oldu. Haberiniz.com’un gündeme taşıdığı olayda Gencer, ilgili davada 8 ayrı makama yazı göndererek davacı avukatlarının suç duyurularının işleme konmamasını istemişti.

 

“Başbakanın Avukatını kim koruyor” başlıklı haberimizde olayı şu şekilde anlatmıştık:

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlarından olan Numan Güzey hakkında Adalet Bakanlığı ve İstanbul Barosu’na yapılan iki başvuru var. Suçlama çok ağır: Siyasi nüfuz kullanarak suç örgütü kurmak.

 

Ancak bugüne kadar Güzey’e kimsenin dokunmadığı gibi, mağdurların başına olmadık soruşturmalar ve suçlamalar geldi. Olayın ayrıntıları şöyle:

 

16 Eylül 2009 tarihinde Gazete Habertürk’te “Erdoğan’ın Avukatı disiplinlik oldu” haberinin ayrıntılarında şu bilgiler yer alıyordu: İstanbul’da yaşayan ve vergi rekortmeni olan iki kardeşi tehdit ederek haraç alan iki kişinin avukatlığını aynı zamanda Erdoğan’ın da avukatlığını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Numan Güzey üstlendi. Dava sürecinde ise birçok ilginçlik yaşandı. İki kardeşin boğazına bıçak dayandığı yer, İstanbul Bayrampaşa Polis Merkezi’ne 50 metre mesafeydi. İddiaya göre, görüntüleri mevcuttu. Ancak bu görüntüler bir türlü mahkemeye ulaşmadı. Güzey’in müvekkillerinden biri, bir süre sonra bir mektup bırakarak intihar etti. Diğeri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürüyen davada mağdur taraf 2 defa reddi hakim talebinde bulundu. İkinci talep kabul edildi ve dava Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı.

 

Olayı 2 kişinin değil, 8 kişilik bir çetenin gerçekleştirdiğini, karakolu kasıtlı olarak kamera görüntülerini ve parmak izleri gibi delilleri gizlemekle suçlayan mağdur kardeşler, bu kez Emniyet’ten şikayetçi oldu. Bir Başkomiser tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda “idari mekanizmaların gereksiz yere dilekçelerle oyalandığı, israfa neden olunduğu” ileri sürülerek davacılar hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması görüşü savunuldu. Bir anda, mağdur durumda olan iki kardeş, suçlu konumuna geldi. Dönemin Bayrampaşa Kaymakamı Durmuş Gencer de, söz konusu rapor üzerine 2 kardeşin şikayet dilekçelerinin işleme konulmaması ve dikkate alınmaması için İstanbul Valiliği, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Emniyet Müdürlüğü de kardeşler hakkında ‘suç uydurma ve görevli memurun görevini engelleme’ suçlamasıyla Fatih Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın yanıtı ise “kardeşlerin hak aradığı” oldu. Kardeşler bunun üzerine kaymakam ve emniyet yetkilileri hakkında valiliğe şikayette bulundu. Ancak İstanbul Valiliği soruşturma izni vermedi. Davacılar, şu an İnegöl Kaymakamı olan Gencer hakkında “etkili başvuru hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

 

İşte o dava 15 Aralık’ta sonuçlandı. Eyüp Birinci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, Gencer’in mağdur olan iki vatandaşa ayrı ayrı 2 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

 

Davacı vekili Ahmet Ömer Kibar, Haberiniz.com’a yaptığı açıklamada Kaymakam Gencer’in gönderdiği yazıda “Adı geçenler tarafından, bu tarihten itibaren gönderilecek olan  şikayet dilekçelerinin işleme konulmaması hususunu” diyerek “vatandaşın etkili başvuruda bulunma hakkını ihlal ettiğini” söyledi.

 

Kibar şöyle konuştu:

 

“Bu yazı Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğüne kadar yazılmıştır. Kaymakam vatandaşın onurunu rencide edecek, küçük düşürecek şekilde AYRIMCILIK yapmıştır. Cumhuriyet Savcılığı’na böyle bir yazıyı hiçbir makam gönderemez, yargıya müdahaledir. Yargı talimat almaz. Kaymakam 1.sınıf bir ilçede, aynı zamanda 5 yıl İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı da yapmıştır. Haraç çetesini koruyup kollamak adına Türkiye Cumhuriyetinin Hukuk Devleti olduğunu bildiği halde ÖZEL KASITLA bu yazıyı yazmıştır. Devlete olan güveni sarsacak şekilde, kişisel kusuruyla, keyfiliği ile bu eylemi gerçekleştirmiştir. Bu hukuk katliamı yazıyı çetenin avukatlığını yapan aynı zamanda  Başbakanın  avukatı olan Numan GÜZEY’ in siyasi nüfuzunun etkisiyle yaptığı kanaatindeyiz. Çeteye destek veren, hukuk katliamı bu yazısı nedeniyle kaymakam,  iki vatandaşa, ayrı ayrı 2 000 TL tazminat ödemeye mahkum olmuştur. Yargıya talimat veren bu Kaymakama ve destek verdiği çeteye,  İstanbul Valiliği Soruşturma izni vermedi. İçişleri Bakanlığının gereğini yapmasını bekliyoruz. Soruşturma ve yargıyı ancak elinde YÜRÜTME GÜCÜ olanlar etkileyebilir.”

 

YETKİSİZLİK KARARI

 

DURUŞMA TUTANAĞI

KAYMAKAMIN YAZISI

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.