BM'den Türkiye'ye şok suçlama!

BM'den Türkiye'ye şok suçlama!

Birleşmiş Milletler uzmanları, Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni Libya'ya yönelik 2011'de koyulan ambargoyu "düzenli olarak ve açık şekilde" ihlâl etmekle suçladı.

85 sayfalık belgeyle fotoğraf, harita ve Libya’ya deniz yoluyla ulaştırılan kargoların yük senetlerini içeren 300 sayfalık ekler, bu ayın sonunda BM Günvelik Konseyi’nin 15 üyesi tarafından gerçekleştirilecek bir tartışmanın konusu olacak.
Fransız AFP haber ajansının aktardığı rapora göre; üç ülke düzenli şekilde ve bazen açıktan, ambargo altındaki Libya’ya silah tedariki sağladı.
BM raporu, Fayiz el Serrac hükümetini destekleyen Türkiye’nin, zırhlı araçlardan insansız hava araçlarına kadar çeşitli askeri teçhizat sağladığı iddiasını ortaya attı.
Ürdün ise geçen nisan ayında Libya’nın başkenti Trablus’a saldırı emri veren General Halife Hafter’e bağlı birlikleri eğitmekle suçlandı.
Bir diğer Hafter destekçisi BAE’nin ise Hafter kuvvetleri adına saldırı uçağı kullandığı iddia edildi.
BAE’nin ayrıca, 2 Temmuz’da Trablus’ta bir göçmen kampına gerçekleştirilen ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya dahil olduğundan şüpheleniliyor.
29 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzman raporunda, “Savaşan her iki tarafın da silah, askeri teçhizat ve teknik destek aldığı ve Libyalı olmayan savaşçıların silahlarla ilgili yaptırımlara uymadığı” ifadeleri kullanıldı.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.