Boşnaklardan,Emin Çölaşan'a sert tepki.

Boşnaklardan,Emin Çölaşan'a sert tepki.
Sözcü Gazetesi yazarı Emin Çölaşan'ın 12 temmuz 2018 tarihinde kaleme aldığı " KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire!..." başlıklı yazısında kullanmış olduğu " Bosna gibi Müslüman ayakllarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var..." sözü Boşnak kökenli Türk vatandaşlarında infial yarattı.

Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın 23. yıl dönümünün sadece 1 gün sonrasına denk gelen yazıyı manidar bulan Boşnak kökenli Türk vatandaşlar sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda Emin Çölaşan'a sert tepki gösterdiler.

Türkiye'deki Boşnak dernekleri,Emin Çölaşan'ı kınayar ve özür dilemesini istedikleri bildiriler yayınladılar.

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği yayınladığı kamuoyu bildirisinde şu ifadeler yer aldı.

"12.07.2018 tarihli Sözcü gazetesinde yayınlananEmin Çölaşan'ın " KKTC, Azerbaycan, din kardeşlerimiz vesaire!..." başlıklı yazısında,yazar tarafından "Bosna gibi Müslüman ayaklarına yatıp bizi sömüren uyanıklar var..." ifadeleri kullanılmıştır.

Yazarın söz konusu yazısının bütününde anlatmak istediğinden bağımsız olarak, bu cümlede kullandığı hakaretiniz ve karalayıcı nitelikli ifade, biz Boşnak kökenli yurttaşları derinden yaralamış ve rencide etmiştir.

Bosna Hersek iki farklı dinden,üç farklı mezhepten ve üç etnik unsurdan oluşan bir devlettir. Bu devletin bir parçası olan Boşnaklar ise siyasi bir malzeme olarak  kullanıllamayacak kadar BİZ'dir.BİZ'dendir !

Emin Çölaşan şunu iyi bilmelidir ki,siyasi yönetimleri eleştirme özgürlüğü, bir halka hakaret etme, özgürlüğü demek değildir ! İnsanların inançlarını sorgulamak ise hiç kimsenin haddine değildir.

Bosna nüfusunun yarısını oluşturan  Boşnaklar, yüzyıllardır bulundukları çoğrafyada dini kimlikleri ile ön plana çıkmış, bu kimlikleri uğruna büyük bedeller ödemişlerdir.Çeyrek asır önce tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan soykırım bunun son örneğidir.

6 Kasım 1997'de Hürriyet gazetesinde yayınlanan "Bu kadarını yemezler" başlıklı yazısında Boşnak halkını "Bosna Savaşı sırasında orada eziyet ve zulum gören din kardeşlerimiz" olarak niteleyen de Emin Çölaşan'dı. Ancak üzülerek görmekteyiz ki aynı Emin Çölaşan,Srebrenica Soykırımı'nın 23. yıldönümünün ertesi günü yazdığı yazıda kullandığı ifadelerle Boşnak halkının ödediği bedelleri de bir anlamda yok sayma noktasına gelmiş ve geçmişte yazdıklarını inkar eder duruma düşmüştür.

Ayrıştırıcı ve nefret dolu söylemlere değil, birleştirici ve kapsayıcı söylemlere ihtiyacımız olduğu bir zamanda  kullandığı hakaretinizi ve rencide edici ifadelerinden dolayı Emin Çölaşan'ı kınıyor, sözlerini geri almaya ve özür dilemey davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur"


İşte Boşnak Derneklerin yapmış oldukları bildiriler....
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.