Bu direktif nasıl tehdit sayılabilir?

Bu direktif nasıl tehdit sayılabilir?
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasının bugünkü 98. celsesinde dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi savunma yaptı.

İddianamede, Anayasa gereği bir üye olarak MGK toplantısına katılmanın suç olarak düşünüldüğünü belirten Çörekçi, "MGK, devletin milli güvenliği ile ilgili anayasal bir kuruluştur. Alınan kararların Bakanlar Kurulu'na gönderilmesi dayatma veya zorlama değil, Anayasal bir işlemdir. 28 Şubat toplantısında asla hükümet hedef alınmamıştır. Nitekim kararların altında imzaları vardır ve hiçbir itirazları da olmamıştır" dedi.

Savcılığın, MGK gündemini belirleyen, onayan, kurula başkanlık eden, alınan kararları imzalayan Cumhurbaşkanı hakkında bir soruşturma yapma ihtiyacı duymadığını vurgulayan Çörekçi, şöyle devam etti:

"Bunları yapana soruşturma açılmazken sadece bir üye olan ve birkaç ay sonra görevden ayrılan bana dava açılıyor. Kuruldaki sivil üyelerden, bakanlardan hiçbir farkımız yoktur. Diğer asker ve sivil üyeler, kararları hangi gerekçeyle imzaladıysa, ben de o gerekçeyle imzaladım. İddianamede, MGK toplantısına katılmam dışında hiçbir eylemimden söz edilmemektedir."

Şubat 1995'te Genelkurmay 2. Başkanıyken imzaladığı sıkıyönetim ve OHAL ile ilgili direktifin de suç unsuru sayıldığına dikkat çeken Çörekçi, "O zaman RP-DYP değil, Çiller başkanlığında 50. Hükümet vardı. Bu direktif nasıl olur da bir buçuk yıl sonra kurulacak Refahyol'a tehdit sayılabilir. Bu direktif, bizden önce de bizden sonra da bugün yayınlanmıştır. Bu zorunluluk ve görevdir" dedi.

Çörekçi'nin savunmasını tamamlanmasından sonra duruşmaya öğlen arası verildi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.