Canan Kaftancıoğlu hâkim karşısına çıktı

Canan Kaftancıoğlu hâkim karşısına çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bugün beş ayrı suçtan 17 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada hâkim karşısında. İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde görülen davada Kaftancıoğlu 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle yargılanıyor. İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Kaftancığlu'na "Cumhurbaşkanına hakaret" "Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılamak" ve "halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek" gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Duruşmada ilk olarak mahkeme başkanı Akın Gürlek, son celse sonrasında Kaftancıoğlu'nun kendilerini "itham eden" bir şiir okuduğunu söyledi ve bunun dosyaya eklendiğini belirtti. Canan Kaftancıoğlu, Temmuz ayındaki duruşma sonrasında yaptığı açıklamanın sonunda Nazım Hikmet'in "Bir Provakatör Üstünde Hiciv Denemeleri" şiirinden bir bölüm okumuştu. 

Duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız, Kaftancıoğlu için "iyi hal uygulanmasın" talebinde bulundu. 

Kaftancıoğlu ise savunmasında, "Ben Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin, Mustafa Kemal Atatürk'ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir" ifadesini kullandı.

Duruşmayı izleyenler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bulunuyor.  CHP'li 80 il başkanı da dava öncesinde bir Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı. açıklamada "Bu dava hepimizin yargılandığı bir davadır. Sizleri de 6 Eylül’de duruşmayı izlemeye ve AKP iktidarının baskılarından korkmadığımızı göstermek için İstanbul Adliyesine davet ediyoruz!” denildi.

Duruşma öncesinde aralarında Arif Sağ, Ataol Behramoğlu, Barış Atay, Bedri Baykam, Bülent Emrah Parlak, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Erdal Erzincan, Fazıl Say, Ferhan Şensoy, Genco Erkal, Haydar Ergülen, Leman Sam, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan gibi kültür ve sanat dünyasından 153 önemli isim Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptılar. "Canan Kaftancıoğlu şahsında barışın, kardeşliğin, dayanışmanın dili yargılanmak isteniyor!” denilen açıklamada "Seninleyiz, 16 milyon İstanbulluyla beraber seninleyiz Canan. Asla yalnız yürümeyeceksin” ifadeleri kullanıldı. 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.