Ceylan'ın ölüm nedeni aydınlandı...

Ceylan'ın ölüm nedeni aydınlandı...

 

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eyyüp Mutlu, Lice'de patlama sonucu öldüğü iddia edilen Ceylan Önkol ile ilgili olarak, bilirkişi raporu doğrultusunda, Ceylan Önkol'un “Daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 mm'lik bomba atar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlaması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldığını” açıkladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Lice İlçesi'ne bağlı Şenlik Köyü Paşaçiya Mezrası'nda 28 Eylül'de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren Ceylan Önkol'un, daha önce araziye atılmış, ancak patlamamış 40 milimetrelik bombaatar mühimmatının, elindeki tahrayla vurunca patlaması sonucu öldüğünü açıkladı.

Lice'nin Şenlik Köyü'ne bağlı Paşaçiya Mezrası'nda 28 Eylül'de meydana gelen patlamada yaşamını yitiren, nufüs kayıtlarına göre 12 yaşında gözüken, ancak ailesinin 2 sene geç yazdırdıkları için 14 yaşında olduğunu söylediği Ceylan Önkol'la ilgili Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'ndaki inceleme tamamlandı. Yapılan inceleminin ardından hazırlanan rapora göre, küçük kızın ölümüne havan topunun neden olmadığı belirlendi. Yetkililer, atış yapıldığına dair bir bulgunun bulunmadığını ifade ederek, “120, 80 ve 60'lık havanlar var. Eğer havan atışı olsa ve bu 120'lik havan ile gerçekleşse idi karşıdaki kişinin parçası bulunmazdı” diye konuştu.

Ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eyyüp Mutlu, Ceylan Önkol'un ölümüyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, olayla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iki patlayıcı madde uzmanı bilirkişiler tarafından rapor düzenlenerek dava dosyasına konulduğu belirtildi.

Bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda, olay yerinde yapılan incelemeler neticesinde elde edilen metal parçalar ile Ceylan Önkol'un vücudundan otopsi sonucunda çıkarılan metal parçaların detaylı olarak incelendiği belirtilen savcılık açıklamasında, şu görüşlere yer verildi:

“Patlamadan mütevellit, parçalanmış, deforme olmuş, üzerlerinde küçük oval çıkıntılar bulunan, muhtelif ebatlarda 12 adet metal parçalarının 40 milimetrelik bomba atar mühimmatı iç gövdesinde yer alan ve parça tesiri yaratmak amacıyla kullanılan metal aksama ait olduklarının, başka bir deyişle bu metal parçalarının bir havan topuna ait olmadığı, 40 milimetrelik bomba atar mühimmatına ait olduğu, 40 milimetrelik bomba atar mühimmatlarının emniyetli atışa olanak vermek amacıyla namludan çıktıktan sonra belli bir mesafe sonra kuruldukları ve hassas tapalarının aktif hale geldiğinin, ancak her tür fabrikasyon mühimmatın atıldıktan sonra düştüğü yerde patlamamasının olası bir durum olduğu, söz konusu 40 milimetrelik bomba atar mühimmatının da daha önce atılmış ancak patlamamış, sert bir cisimle üzerine vurulması neticesinde patladığı, Ceylan Önkol’un olay anında elinde olduğu iddia edilen ve olay yerinde görüntülenen tahra üzerinde de patlamanın parça tesirlerinden meydana geldiği değerlendirilen deforme izinin mevcut havan mühimmatlarının cidar kalınlığının fazla olduğu ve sebeple olay yerine 60 milimetrelik veya 80 milimetrelik bir havan mühimmatının düşmesi halinde, mutlak suratte çok daha büyük parçalar ile kuyruk kısımlarının olay yerinde tespit edilmiş olması gerektiği, örnek olması açısından söz konusu havan mühimmatlara ait başka bir olayda elde edilen patlama sonrası görüntü fotoğrafları ile karşılaştırma yapıldığı, tüm bu hususlar ışığında Ceylan Önkol'un menşei ve modeli tespit edilemeyen, daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 mm’lik bomba atar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlaması neticesinde hayatını kaybettiği kanaatine varıldığı bildirilmiştir.”

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Ceylan Önkol, 28 Eylül'de hayvan otlatırken gerçekleşen bir patlamada yaşamını yitirmişti. Lice Cumhuriyet Savcısı olayın teröre müzahir bölgede olması nedeniyle güvenlik gerekçesiyle olay yerine gitmemiş ve köylülerden cesedi alıp en yakındaki Abalı Jandarma Karakolu'na getirmelerini istemişti. 6 saat sonra karakola getirilen ceset üzerinde yapılan otopside, Önkol'un el, ayak ve kollarında parçalanma olmadığı sadece göğüs kısmında parçalanma meydana geldiği belirtilmişti. Olayın kamuoyuna yansıması ve gelen tepkiler üzerine Lice Cumhuriyet Savcısı, helikopterle olayın olduğu yere gitmiş, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden gelen 2 bomba uzmanının yardımı ile keşif yapmıştı. Bulunan şarapnel parçaları bomba uzmanlarına incelenmek üzere teslim edilmişti ve dosya ile ilgili gizlilik kararı alınmıştı.

(Hürriyet) 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.