'Demokratik açılım' bir türlü açılmıyor...

'Demokratik açılım' bir türlü açılmıyor...

Haberiniz.com-Gündemi uzun süredir meşgul eden, AKP hükümetinin ‘demokratik açılım’ı ve bu açılımın neleri içerdiği merakla beklenirken gözler AKP’nin 3. Olağan Kongresi’ne çevrildi. Ancak beklenen olmadı, Başbakan Erdoğan ve bu amaçla parti içinde kurulan komisyon, ‘açılım’a yönelik ayrıntılara ilişkin soruları yanıtsız bırakmayı sürdürdü. Söz konusu komisyon, sadece Kongre’de konuya yönelik bir bildiriyi okumak ve delegelere dağıtmakla yetindi. 
“Demokratik açılım” bildirisi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam tarafından okundu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Başbakan Danışmanı Ömer Çelik imzalı bildiri şöyle:
“Hangi etnik kökenden olursa olsun ve bu toprakların hangi köşesinden yaşarsa yaşasın herkesin kendini ülkemizin eşit ve özgür vatandaşları olarak hissetmesi temel amacımızdır. Vatandaşlarımızın taleplerini farlılıklara saygı temelinde birliğimizi ve dirliğimizi pekiştirmek üzere yerine getirmek demokratik açılım sürecinin özünü oluşturmaktadır. AK Parti farklılıklarımızı bir zaaf olarak milletimiz zenginliği olarak görmektedir. Birlik ve kardeşliğimizi güçlendirmenin farklılıkları yok saymaktan değil, saygı göstermekten geçmektedir. Demokratik açılım sürecinin dünden bugüne bizi millet ve devlet olarak var eden değerleri daha da kuvvetlendireceğine olan inancımız tamdır. Bir milli birlik ve kardeşlik projesi olan demokratik açılım süreci demokrasimizin standartlarını yükseltecek, terörü insanımız ve devletimiz için bir tehdit olmaktan çıkaracaktır. Milletimizin bu büyük sürece verdiği destek en büyük gücümüzdür. Ak Parti Büyük Kongresi olarak birliğimizi ve dirliğimizi daha da güçlendirmeye ve farklılıklara saygı temelinde kardeşliğimiz arttırmaya dönük olarak hükümetimiz tarafından başlatılan demokratik açılım sürecini desteklediğimizi beyan ediyoruz.”
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.