Din Kültürü sınavında skandal soru!

Din Kültürü sınavında skandal soru!
Adana’da bir Anadolu lisesinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin sınavda sorduğu bir soru sosyal medyada gündem oldu. Adana Valiliği konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklarken Milli Eğitim Bakanlığı ise müfettiş görevlendirdiklerini söyledi.

Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde görevli Bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin sınavda sorduğu bir soru büyük tepki çekti. Sosyal medyada gündem olan soruyla ilgili açıklama yapan Adana Valiliği sorunun müfredat dışı olduğunu belirterek konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde görevli, ismi açıklanmayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin ortak sınavda hazırladığı, hakaret içeren “Melahat” sorusu sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Bir öğrenci tarafından görüntülendiği düşünülen sınav kağıdı, sosyal medyada binlerce kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Adana Valiliği, ortak sınavda müfredat dışında hakaret içeren soru hazırladığı iddia edilen öğretmen hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı ise olayla ilgili müfettiş görevlendirdiklerini bildirdi.

 
 

MEB'in sosyal medyadan paylaştığı açıklamada "Sosyal medyadaki paylaşımlar üzerine kamuoyu gündemine yansıyan, Adana Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ndeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ortak sınav sorusunu hazırlayan Öğretmen hakkında, Maarif Müfettişi görevlendirilerek inceleme/soruşturma başlatılmıştır"ifadeleri yer aldı.

Skandal soruda şu ifadeler kullanıldı:

* ‘Okullarda öğretilen her şey hayatın bir yerinde mutlaka insanın karşısına çıkıyor, bu ne işime yarayacak, şu ne işime yarayacak diyen tipler de hayatla ilgili en ufak bir problemde çözümü düşünecek esneklikte beyin yapıları olmadığından apışıp kalıyorlar.

* Okul, eğitim elbette her şey değildir ama çok şeydir. Özellikle sosyal bilimler alanında öğrenilenler zamanla yaşamın bizzat içinde ortaya çıkıp hayat kurtarmaktadır.’

* Kendini, ailesini, toplumunu aşağılayan ama batı hayranlığı tavan yapmış 12’nci sınıf eşit ağırlıkta okuyan ‘Melahat kızımız’, ‘Hocam din dersinde bu kadar şeyi öğrenmek zorunda mıyım?’ diye bir cümle kurabiliyor. Bu paragrafa göre Melahat nasıl bir kişilik yapısındadır?

 

 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.