Dışişleri'nden İsrailliler'e: "Tutumlarında aklıselime davet ediyoruz"

Dışişleri'nden İsrailliler'e: "Tutumlarında aklıselime davet ediyoruz"

 

Haberiniz.com- Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Kartalı tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesine yönelik İsrailli yetkililerin yaptığı açıklamalara sert tepki göstererek, açıklamalarında ve tutumlarında ‘aklıselim’ olmaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2001 yılından bu yana düzenli olarak yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın Türk Hava Kuvvetleri’nin planladığı senaryo kapsamında icra edilen uluslararası katılıma da açık bir Türk tatbikatı olduğu hatırlatıldı. İlk iki safhasının başarıyla gerçekleştirildiği tatbikatın bu yıl 12-13 Ekim tarihlerinde yapılmasının planladığı ifade edilen açıklamada, planlanan üçüncü safhasının uluslararası bölümünün diğer katılımcı ülkelerle istişare edilerek ertelendiği belirtildi.

Açıklama şöyle sürdü:

“Ancak, tatbikat milli bir faaliyet olarak icra edilmektedir.  Keyfiyet esasen Genelkurmay Başkanlığımızın internet sitesinden de kamuoyuna duyurulmuştur.

Dolayısıyla, tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkartılması doğru değildir.

Bu çerçevede, İsrailli yetkililere atfen basında yer alan değerlendirme ve yorumların kabulü de mümkün değildir. İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet ediyoruz.” 

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.