Dışişleri'nden Livaneli açıklaması

Dışişleri'nden Livaneli açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Zülfü Livaneli’nin UNESCO Genel Direktörlüğü görevi için Bakanlığa ya da UNESCO’ya bir başvurusunun olmadığını bildirerek, Livaneli’nin bu konudaki açıklamalarına “anlam verilemediğini” duyurdu.

 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, bir soruya cevaben yaptığı açıklamada Türk vatandaşlarının uluslararası kuruluşlardaki üst düzey önemli görevlere gelmelerinin öteden beri desteklendiğini ve bu amaçla her zaman yoğun çaba sarfedildiğini ifade etti.

 

Geçmişte, İlter Türkmen, Kemal Derviş, Hikmet Çetin, Ekmelettin İhsanoğlu başta olmak üzere Türk vatandaşlarının uluslararası kuruluşlardaki üst düzey önemli görevlere gelmeleri için Bakanlık tarafından aktif çaba gösterildiğini, bu destek ve çabaların gelecekte de devam edileceğini belirten Özügergin, şunları kaydetti:

 

“Bu durum, değerli bir Türk aydını olmasının yanı sıra sanatın hemen her dalında saygın bir konuma sahip bulunan Sayın Zülfü Livaneli için de tabiyatiyle geçerlidir.

 

Ancak, Sayın Zülfü Livaneli’nin, UNESCO Genel Direktörlüğü görevi için Bakanlığımıza intikal etmiş herhangi bir adaylık girişimi ve başvurusu yoktur. Sayın Livaneli’nin adaylığı konusunda UNESCO Teşkilatı’na başvuruda bulunulduğuna ilişkin bir bilgi de mevcut değildir. Bu konuda herhangi bir ülke veya çevreden Bakanlığımıza resmi bir başvuru da olmamıştır.

 

Basında yer alan haberler üzerine Sayın Bakanımız Ağustos ayı içinde Sayın Livaneli’yi telefonla arayarak UNESCO Genel Direktör seçimleri süreci hakkında bilgi vermiş; bu konuda basın mensuplarının sorularına cevaben kamuoyumuzu da bilgilendirmiştir.

 

Bütün bunlara rağmen, UNESCO Genel Direktörü seçim sürecinin 22 Eylül 2009 günü tamamlanmasının ardından çeşitli basın organlarında konuyla ilgili olarak yer alan haberlere ve Sayın Livaneli tarafından yapılan açıklamalara bir anlam verilememektedir. Sayın Livaneli’nin verdiği bazı bilgilerin temelsiz ve mesnetsiz olması da ayrıca üzüntüyle karşılanmıştır.”

(ANKA)
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.