Dışişleri'nden yüksek harcama savunması

Dışişleri'nden yüksek harcama savunması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2018 yılında Bakanlığın yatırım harcamalarının azalıp personel ödeneklerinin artmasının nedenini 'dolar kurundaki değişim'le açıkladı. Çavuşoğlu, “Bakanlığımız dış temsilciliklerinde görev yapan personelin maaş ve sosyal hakları yabancı para cinsinden tahakkuk ettirilmektedir. 2018 mali yılında bu kalemden tefrik edilen ödenekler yetersiz kalmıştır” dedi.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Bakanlıkların bütçelerine ilişkin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde geçmiş dönemlere ait harcamaların gerekçeleri muhalefet partisi milletvekilleri tarafından doğrudan bakanlara soru olarak yöneltildi.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’na 2018 yılında başlangıç ödeneğinin üzerinde harcama yapıldığını hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Dışişleri bütçesinde yatırım harcamalarının azalıp personel ödeneklerinin artmasının nedenini sordu. “Personel ödeneklerinin, mal ve hizmet alımlarının önceden öngörülmemesinin nedeni nedir?” diye soran Kuşoğlu’na Bakan Çavuşoğlu dolar kurunu işaret etti.

Çavuşoğlu yazılı olarak verdiği yanıtta, “Bakanlığımız dış temsilciliklerinde görev yapan personelin maaş ve sosyal hakları yabancı para cinsinden tahakkuk ettirilmektedir. 2018 mali yılında bu kalemden tefrik edilen ödenekler yetersiz kalmıştır. Söz konusu ödenek üstü harcamanın tamamı mali mevzuat gereğince zorunlu ödenmek durumunda kalınan maaş ve sosyal güvenlik prim ödemelerinden oluşmaktadır” dedi.

 

ÖZEL HESAPTAKİ PARA ‘KIBRIS POLİTİKASI’ İÇİN KULLANILMIŞ

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kuşoğlu’nun Bakan Çavuşoğlu’na yönelttiği sorulardan bir diğeri de bakanlığın kesin hesap rakamlarına ilişkin oldu. 2018 yılında Dışişleri Bakanlığı’na toplam 3 milyar 310 milyon 380 bin TL ödenek ayrıldığını belirten Çavuşoğlu yapılan ekleme ve düşmeler sonucunda bütçenin 3 milyar 784 milyon 191 bin 698 TL’ye çıktığını belirtti. Çavuşoğlu 2018 yılındaki toplam harcamanın ayrılan bütçeden 10 milyon TL fazla olduğunu, yani 3 milyar 886 milyon 937 bin 139 TL olarak gerçekleştiğini anlattı.

 

Kuşoğlu’nun Bakanlık bütçesinde E cetveli olarak tarif edilen özel hesaba aktarılan meblağların içeriğinin ne olduğu sorusuna ise Çavuşoğlu yapılan harcamaları kalem kalem sıralayarak yanıt verdi. 2018 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın özel hesaba aktarılan 27 milyon 59 bin TL’lik harcaması Çavuşoğlu’nun ifadeleriyle şu şekilde kullanıldı:

 

“- Kıbrıs politikamızın etkin şekilde yürütülmesi için yapılan harcamalar.

– Yurtdışında ülkemizin tanıtımı için gerçekleştirilecek önceden öngörülmeyen faaliyetler.

– Son anda ortaya çıkan ve bütçe hazırlanma aşamasında kesinleşmeyen ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenecek uluslararası zirvelerin harcamaları.

– Bakanlığımın yurt dışında açılan yeni temsilcilikleri ile daha önceden açılmış ancak mücbir sebeplerle tahliye edilmiş temsilciliklerinin yeniden faaliyete geçirilmesi aşamasındaki ivedi giderler.”

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.