Diyarbakır'da "çocuk açılımı"

Diyarbakır'da "çocuk açılımı"

Haberiniz.com- Özellikle terör örgütünün eylemlerde çocukları kullanması Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce düzenlenen "Asayiş ve Çocuk Suçluluğu ile Mücadelede Önleyici Tedbirler ve Çok Fonksiyonlu İşbirliği" Çalıştayı’na ilgi büyüktü. Çalıştaya TBMM Çocuk Haklan Komisyonu Üyesi ve AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara da katıldı.

TBMM çatısı altında çocuk, gençlik ve kadın konuları üzerinde yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren AKP İstanbul Milletvekili Halide İncekara Diyarbakır'da "Asayiş ve Çocuk Suçluluğu ile Mücadelede Önleyici Tedbirler" çalıştayına katıldı. TBMM Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Üyesi de olan İncekara, çocukların ıslahevinde yanağının okşanmasının anlamı olmadığını, suça bulaşmadan eğitilmelerinin gerektiğini belirtirken, çoluk-çocuk işinin çok ciddi iş olduğuna dikkat çekti ve "Türkiye'yi bir çocuk olarak düşündüğümüzde İzmir ve Hakkari ülkenin imkanlarını aynı ölçüde alamıyor" dedi.

 

Diyarbakır`a daha önce de komisyon Üyesi olarak geldiğini hatırlatan İncekara üniversitelerin mutlaka toplumu ilgilendiren sosyal konularda özellikle de çocuk konusunda çalışmalar yapması gerektiğini ifade ederek “Ülkelerin gelir dağılımı ve yatırımlara bakıldığında her tarafın aynı şekilde bundan yararlanamadığını görüyorsunuz. Türkiye'yi bir çocuk olarak düşündüğünüzde İzmir ve Hakkari ülkenin imkanlarını aynı ölçüde alamıyor. Çocuğumuz doğduğunda boyunu, kilosunu ölçtürüp tartışıyoruz, bakıyoruz ve sorun varsa hemen tedavi etmeye çalışıyoruz. Fakat, sevginizi ve ekmeğinizi paylaşamadığınız çocuk sakat doğuyor, ruh sağlıkları iyi olmuyor” dedi.

 

“ÇOCUKLAR SUÇA BULAŞMADAN EĞİTİLMELİ”

 

İncekara, bölgelere yaptıkları cezaevi ziyaretleri sırasında çocukların, kendilerine “niçin bizi cezaevinde hatırlıyorsunuz” diye sorduğunu ve bundan “çok utandığını” söyledi. Çocukların, suça bulaşmadan mutlaka eğitilmesi ve sahip çıkılması gerektiğine dikkati çeken İncekara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların suça bulaşmadan önce önleminin alınması lazım, suçu işledikten sonra ıslahevinde yanağının okşamanın anlamı yok. 'Çoluk çocuk işi' diyorlar...

Ülkemizin nüfusunun yarısı kadın, yarısı genç. 25 yaşın altında yaklaşık 30 milyon kişiden söz ediyoruz. Üretilenden, vergiden, sağlık, eğitim ve benzeri şeyler için en fazla payı isteyen bir gruptan söz ediyoruz. Bu nüfusun ailesine de, vergiye de kattığı bir şey yok. Onun için çoluk çocuk işi, çok ciddi iştir. Bu nüfus birkaç AB ülkesinin nüfusu kadardır. Bu konuya çok önem verilmelidir." 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.