Emekli Askerlerden 15 Bin İmzalık Dilekçe ile Cumhurbaşkanı’na 10 Maddelik Çağrı

Emekli Askerlerden 15 Bin İmzalık Dilekçe ile Cumhurbaşkanı’na 10 Maddelik Çağrı
Astsubaylar, uzman erbaşlar ve binbaşılardan oluşan emekli ve aileleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a imza kampanyasıyla çağrıda bulundu.
 
Konuyla ilgili bilgi veren Yılmaz Demir Özçelik, Change.org sitesinde başlatılan imza kampanyasında 14 bin 600 imzaya ulaşıldığını açıkladı. Çağrının sebebi; Erdoğan'ın da "hayırlı olsun" dediği fakat henüz gerçekleşmeyen vaatler...
 
3 Aralık 2019 Günü Saat 14.00'da Eskişehir Adalar Migros önünde Tarihte İlk Kez Astsubaylar, Uzman Erbaşlar,Binbaşılar, Re'sen ve Malülenemeklilerle birlikte 15.000 imza'ya ulaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tarihi insani duyarlılık çağrısı,  katılımcıların ağızlarına taktıkları Siyah Bantlar ile devletin zirvesinin emekli askerlere verdiği sözler hoparlör ile dinletildi, ardından Basın Açıklaması okundu.
 

 
BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ
 
Saygıdeğer Basın Mensupları
 
Çok zor ve ağır şartlarda görev yapan TSK'nin omurgası bizler onyıllardır hiçbir zaman ayrıcalık veya imtiyaz talep etmedik, tek talebimiz adalettir. Haklı taleplerimizin karşılanarak adaletin gerçekleşeceği sözünü Genel Kurmay Bşk, MSB. ve Cumhurbaşkanımız söz vermesine rağmen ne yazıkki hiçbiri gerçekleşmedi.
 
Sizlere ve sizlerin aracılığı ile kamuoyu ve ilgililere 15 Bin Silah Arkadaşımızın İmzaladığı *10 md.lik haklı taleplerimizi bir kez daha sunuyoruz.
 
1. Sn Cumhurbaşkanının biz ASTSUBAY'lara 18 Ay önce HAYIRLI OLSUN diye müjdelediği GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECELERİ sorunumuz halen çözüme kavuşmamış, adaletsizlik devam etmektedir.


 
2. 1980 DARBE'si itibariyle General, Amiral ve ÜSTSubaylara farklı isim altında 6 ad TAZMİNAT verilmektedir, bu adaletsizliği düzeltmek için AK Parti  2015 Seçimlerinde SÖZ vermiş,  ayrıca hükümet programına da girmiş, tüm Genel Kurmay Bşk.ları ve MSB'ları tarafından da *MAKAM ve GÖREV Tazminatı SÖZ'ü verilmesine, haklılığımız dile getirilmesine rağmen bu SÖZ halen gerçekleşmemiştir.


 
3.General, Amiral ve ÜSTSubay'lar  Emekli olduğunda Emekli Maaşı bağlama oranı % 70-85 iken ASTSUBAY, UZMAN Erbaş ile BİNBAŞI Emeklilerinin Emekli Maaşı bağlama oranı % 40-55 dir.  Bu durum ANAYASA'ya aykırıdır ve TSK'leri AİLE Ortamına zarar vermektedir, Aidiyet duygusunu zedelemektedir, sorunumuzun çözümüne her yaklaşıldığında karşımıza BÜTÇE sorun olarak çıkmış, makul bir Bütçe ile tüm sorunlarımız çözülebilecek iken bu TÜRK Milletinin ÖZ EVLAT'larından esirgenmiştir.


 
4. 2003 yılından beri MYO seviyesinde olan Astsubay sınıf okullarının Çağın gerektirdiği şekilde yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyuyoruz, Anayasal bir hak olan LİSANS Düzeyinde EĞİTİM Hakkımızın verilmesi ACİL bir ihtiyaçtır.
 
  - Adi MALÜL Silah Arkadaşlarımıza İnsani şartlarda ekonomik yaşam hakkı verilmesi zaruridir, 2008 Öncesi ve Sonrası malül olanlar arasındaki uçurum adaletli hale getirilmelidir.
 
  - Yıllar içinde tüm Kamu personeline yapılan SİCİL AFFI'nın bir defaya mahsus, sadece hakları için yürüdüğü, HAK aradığı için basit suçlardan ceza almış, Yüz Kızartıcı suç işlemeyen TSK'leri Mensupları için de uygulanması büyük bir adaletsizliği ortadan kaldıracaktır.
 
   - 3'lü kararname ile basit suçlardan mahkemelerce yargılanmadan ceza almış bu yüzden TSK'lerinden uzaklaştırılarak mağdur edilen RE'SEN'li Silah Arkadaşlarımız İADE-İ İTİBAR beklemektedir.
 
   - Herhangi bir SUÇ işlediği tespit edilmeyen, Suçsuz olmalarına rağmen KHK ile TSK'lerinden uzaklaştırılan Silah Arkadaşlarımız ve Aileleri insani hassasiyet bekliyor.
 
   - GAZİ'lik HAK'ları olup verilmeyenler Devletimizin kendilerine şevkat eli uzatmasını bekliyor


 
5.UZMAN Erbaş Silah Arkadaşlarımızın KADRO, 3600 EK GÖSTERGE ve 6000 sayılı kanun kapsamında 45-52 YAŞ Haddi mağduriyetleri konusu toplum nezdinde büyük yaralar açmaktadır, bu durum hergün ŞEHİT ve GAZİ'ler veren TSK'nin kahraman Mensuplarının kendilerini YETİM ve ÖKSÜZ hissetmesine neden olmaktadır, UZMAN Erbaş Silah Arkadaşlarımız da Subay ve astsubaylar gibi CAN'ını VATAN'ı için FEDA etmekten çekinmeyen, nerdeyse hergün ŞEHİT ve GAZİ'ler veren TSK'nin çok değerli ve önemli bir parçasıdır, sorunlarına insani hassasiyet MİLLİ bir görevdir.


 
6. Yıllarca SÖZ verilen Haklı taleplerimizin bizzat şahsınıza iletmek, sizinle dertleşmek, sorunlarımıza SOMUT ÇÖZÜM istiyoruzancak emrinizdekilerin kibri, metal yorgunluğu, çözüme odaklı İsteksizliği ve duyarsızlığı bizi canımızdan bezdirdi, bu yüzden sonuca ulaşamadığımızı düşünüyoruz ve sizden ÇOK ACİL RANDEVU talep ediyoruz.


 
7.Devletimizin ŞEVKAT elinin TSK'nin cefakâr ve fedakâr biz muvazzaf ve emekli AST Rütbedeki TSK'nin tüm ağır yükünü üzerinde taşıyan ASTSUBAY, UZMAN ERBAŞ ile BİNBAŞI ve Emekli Mensuplarına da uzatılmasını bekliyoruz


 
8. Emrimizdeki İŞÇİ'ler dahil ayrıca bazı Belediyelerde çok daha düşük eğitim seviyesinde olanlardan dahi çok düşük seviyede Emekli Maaşı almak, ayrıca YOKSULLUK sınırının çok altında Emekli Maaşı almak gönlümüzü incitmektedir.


 
9. TSK'lerinde GÖREV ve sorumluluk durumuna göre HAK paylaşımının adaletli olmadığını düşünüyoruz, Dağda, Taşta, Havada, Karada, Denizde, PATİKA’da, MEVZİ'de, Görevde, Nöbette, Gece eğitiminde, Tatbikatta, Operasyonda birlikte olduğumuz ÜstSUBAY Silah Arkadaşlarımız ile hakkaniyetli hak paylaşımı konusunda Devletimizin adaletine güveniyoruz talep ediyoruz.


 
10. Yıllarca şikâyet ettiğimiz sürekli ÇALIŞMA'lar DEVAM ediyor algı, söylem ve ifadeler yerine artık Takvimlendirilmiş, SOMUT ve ÇÖZÜM odaklı hassasiyete ulaşana ve sn Cumhurbaşkanımıza sorunlarımızı bizzat BEŞTEPE'de iletene kadar Haklı mücadelemizi tüm illerde sürdüreceğiz, 2 Milyon ASTSUBAY, UZMAN Erbaş, Binbaşılar ile Emekli ve Aileleri olarak insani hassasiyet bekliyor Arz ve talep ediyoruz. Saygılarımızla.


 
 
NOT:Ağızlarımıza taktığımız SİYAH BANT'lar sözün bittiği noktaya geldiğimizi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletimize bağlılığımızı, Türkiye Cumhuriyeti Devletimize meydan okuma anlamı taşımadığını, taleplerimizde haklı olduğumuzu, konuşmaya başlamamız halinde susmayacağımızı, bizlere adalet yok ise orduda istenilen başarının olmayacağını, haklı taleplerimizi susarak vakur ve verilen sözlerin şeref sözü olduğu kabul ederek beklediğimizi bir kez daha saygı ile bilgilerinize sunuyoruz.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bahadır MUTLU1 ay önce
teşekkür ederiz
Arif Çetin1 ay önce
assubayların onur mücadelesine verdiğiniz destekten dolayı tüm site yöneticilerine ve çalışanlara sonsuz saygı ve sevgimizi sunarım. emekli assubay arif çetin
Abdülkadir Ergen 1 ay önce
inşallah insafa gelirler hakkımız olan hakkımızı verirler
Gürkan KARABAL 1 ay önce
emekli astsubayların sesi oldunuz yürekten teşekkürler..
Zafer Sağlambilen1 ay önce
yüzde yüz haklı taleplere sessiz kalamayiz..
Faruk Şener1 ay önce
haklarımızla ilgili olarak yaptığımız eylemi tüm kamunun haberdar olması için gösterddiğiniz ilgi ve alaka için sonsuz teşekkür ederim.
Recep pekak1 ay önce
tüm assubay ve uzman erbaşlar ve aileri adına haberi yayınlamanızdan ötürü teşekkür ederiz.
Serdar varol1 ay önce
özgür ve sağduyulu habercilik anlayışı ile, ordunun omurgası asubayların haklı feryatlarını haber yaptığınız için teşekkürler.