Emekli Büyükelçi'den protokol uyarısı...

Emekli Büyükelçi'den protokol uyarısı...

 

Haberiniz.com- Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem, Türkiye’nin Ermenistan’la yaptığı protokolle uluslararası bir taahhüt altına girdiğini ifade ederken önemli de bir uyarı yaptı: “Eğer protokol Meclis’ten geçmezse Türkiye uluslararası bir baskının altında kalabilir”.

Kısa adı AVİM olan Avrasya İncelemeleri Merkezi’nin başkanlığını yürüten ve Ermeni sorunu üzerindeki araştırmalarıyla tanınan Lütem, geçtiğimiz Cumartesi Türkiye ile Ermenistan arasında ikili ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokolleri değerlendirirken, söz konusu protokollerin her iki tarafın isteklerini ‘dengeli’ olarak yerine getirdiğini savundu. Lütem, protokol ile Türkiye’nin uyguladığı izolasyon nedeniyle Ermenistan’ın içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtulabileceğini, Türkiye’nin de yıllardır uluslararası kamuoyu nezdinde büyük sıkıntı çektiği ‘soykırım’ iddialarından en azından ‘siyasi’ anlamda kurtulabileceğini savundu.

“ULUSLARARASI BASKI ALTINDA KALABİLİRİZ”

Protokol metninde Karabağ sorununa ilişkin net bir adım olmadığına dair yorumları değerlendiren Emekli Büyükelçi, Türkiye’nin ancak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki bunalımın çözümü halinde kapalı olan Ermenistan sınırını açacağına dair politikasının halen masada olduğunu ifade etti. Sıradaki sürecin her iki ülke meclisinde protokollerin onaylanması olduğunu hatırlatan Lütem, her iki ülke iktidarının halihazırda meclislerinde çoğunluğu elinde bulundurduğunu ve protokollerin gerek Türk gerekse Ermeni Meclisleri’nden geçeceğini öngördü. Deneyimli diplomatın bir de dikkat çeken uyarısı vardı: “Türkiye bu protokolle uluslararası bir taahhüdün altına girmiştir. Eğer protokol Meclis’ten geçmezse, Türkiye uluslararası bir baskının altında kalabilir”

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.