Emine Ayna’nın amca oğlu bakın kimmiş?

Emine Ayna’nın amca oğlu bakın kimmiş?

Haberiniz.com- Kapatılan DTP’nin eşbaşkanı Emine Ayna, 22 Temmuz 2007 seçimlerinden önce çok bilinmeyen, ancak önce milletvekili ve ardından DTP’ye eşbaşkan seçildikten sonraki çıkışlarıyla da bir anda gündeme gelen bir isim. Ayna, adeta Türkiye’ye meydan okuyan tavırları dolayısıyla tepkilerin odağına oturmuştu. Hatta DTP kapatıldıktan sonra “Neden Emine Ayna da siyasi yasaklı olmadı” soruları soruluyor.

 

Ancak Emine Ayna ile ilgili çok daha farklı ve ilginç bir bilgi gözümüze çarptı. 30 Mart 1972 tarihinde Kızıldere’de THKO ve THKP-C militanlarına yönelik operasyonda Mahir Çayan’la birlikte öldürülen Ömer Ayna, Emine Ayna’nın amca oğluymuş.

 

İnternette yapılan küçük bir aramada ilginç bir not da var. Bir aile ferdinin, bir internet sitesine gönderdiği not, Emine Ayna’nın aile içinde de pek sevilmediğinin işaretlerini taşıyor. Komünist Forum sitesindeki o yorum şöyle:

 

“Ben size söyleyeyim Ömer Ayna kimdir. Ömer Ayna, Diyarbakır Diclelidir ve her şeyden önce onun amacı komünistlik değildi. o zenginden alıp fakire verirdi. Evet Emine Ayna’nın amcasının oğlu ama Emine Ayna gibi yapmayı asla kabul etmezdi. Evet bir samanlıkta pusuda kalıp yakıldılar. Bunları nerden biliyorum diyorsanız eğer, benim dedem Ömer Ayna’nın amcasıdır.”

 

Kızıldere olayı nedir?

 

Kızıldere olayı, 12 Mart 1971 muhtırasından sonra yakalanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de Ünye'deki NATO üssü görevlilerini kaçıran Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesi Hüdai Arıkan, THKO'dan Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Sarıhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, iki İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini NATO üssünden kaçırdılar. Kendilerini Kızıldere'de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, SBF Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO'dan Ömer Ayna ve 'Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü'nün kurucusu olarak aranan üsteğmen Saffet Alp'le buluştular.

 

Grup köyün muhtarının evinde mevziilendi. Helikopter destekli güvenlik güçleri, köydekilerin ihbarı üzerine evi buldu ve kuşattı. Çıkan çatışmada alt kata samanlığa kaçan Ertuğrul Kürkçü dışında 30 Mart 1972 günü evdekilerin tümü öldürüldü.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
orhan çakır1 ay önce
siz nuri ayna'nın torunumusunuz yoksa şükrü ayna'nın mı