En çok yeni rezerv keşfi Kuzey Irak'ta

En çok yeni rezerv keşfi Kuzey Irak'ta

Haberiniz.com- ABD'nin ünlü New York Times gazetesi petrol şirketlerinin son bir yıl içinde yapılan yeni petrol yatağı keşifleriyle rahat bir nefes aldığını yazarken Irak’ın kuzeyinde son dönemin en büyük keşiflerinin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Gazete yayınladığı makalede geçtiğimiz senenin en büyük keşiflerinden birini Irak’ın kuzeyinde Miran alanında Heritage Oil adlı küçük bir şirketin yaptığı duyurdu. Heritage Oil'in keşfettiği petrol yatağında 2 milyar varili aşkın petrol bulunduğunun tahmin edildiğini yazan gazete aynı şirketin bir başka alanda da büyük bir petrol yatağı keşfettiğini haber verdi.

 

Gazete ayrıca bölgede yapılan petrol keşiflerinin Bağdat ile Erbil arasında ciddi bir gerginlik yarattığı ancak buna rağmen Irak’ın kuzeyindeki idarenin yabancı yatırımcıları bölgeye çekmeyi başardığını yazdı.

 

Gazetenin haberine göre geçtiğimiz sene içinde dünyada 200'den fazla yeni petrol yatağı keşfedildi. Bölge dışında Avustralya, İsrail, İran, Brezilya, Gana ve Rusya'da gerçekleştirilen keşifler petrol şirketlerini oldukça rahatlattı.

 

Uluslararası BP şirketi henüz bu ay içinde Meksika Körfezi'nde gelmiş geçmiş en büyük petrol yatağının keşfedilmiş olabileceğini duyurmuştu. Yine Anadarko Petrol de, Sierra Leona açıklarında çok büyük bir petrol rezervini keşfettiğini açıklamıştı.

 

Geçtiğimiz sene içinde dünyada tam 10 milyar varillik petrol yatağı keşfedildi. Bunların 2,5 milyar varili Irak’Rın kuzeyinde keşfedilen yataklarda bulunuyor.

 

Petrol alanında yapılan keşiflerin yanı sıra doğalgaz alanında da geçtiğimiz sene çarpıcı keşiflere sahne oldu. İspanyol Repsol şirketi dünyanın en büyük doğalgaz yataklarından birini Venezüella açıklarında bulduğunu duyurdu. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.