Erdoğan: Biz sadece El Bab'da 3 bini aştık DEAŞ'ı etkisiz hale getirerek derdest ettik

Erdoğan: Biz sadece El Bab'da 3 bini aştık DEAŞ'ı etkisiz hale getirerek derdest ettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan Başbakanı Victor Orban ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısında “Biz sadece El Bab'da 3 bini aştık DEAŞ'ı etkisiz hale getirerek derdest ettik” dedi

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın satır başlıkları şöyleydi:

Yaptığımız görüşmelerin sonunda 10 maddelik bir anlaşmayla noktayı koyduğumuz görüşmelerin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

 

Stratejik işbirliğimizin genişletilebilmesi için neler yapabileceğimiz üzerinde durduk.

 

2018 yılında 2,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen ticaret hacmimizi 6 milyar dolar seviyesine çıkarmak için aramızda bir irade birliği var.

 

Müteşebbislerimizin Macaristan'daki yatırımlarını memnuniyetle takip ediyorum.

 

Macar makamlarının iş adamlarımıza gereken kolaylığı yapacağına inanıyorum aynı şekilde biz de Macar müteşebbislere aynı şekilde kolaylık sağlayacağız.

 

Savunma sanayi alanında önümüzdeki dönemde bazı projeleri hayata geçirme konusunda kararlıyız.

 

Macaristan'ın ülkemizin AB üyelik sürecine sağladığı destek bizim için kıymetlidir. Sayın Başbakan'ın bu konuda verdiği desteğe müteşekkirim.

 

AB'nin son dönemde izlediği tutum yapıcı olmaktan uzaktır.

 

Görüşmemizde Sayın Başbakan'a Barış Pınarı Harekatı'na verdiği destekten dolayı şükranlarımı ilettim.

 

Güvenli Bölge için çalışmalarımızı yapıyoruz, bu mültecilerin kendi evlerine dönmesini sağlamak içindir.

 

Bizler NATO'da beraberiz. Bizler aynı zamanda stratejik ortağız. Ancak bazı stratejik ortakların terör liderleri ile yaptığı görüşmeler ve dayanışmalar var. Bunlar bizi ciddi anlamda üzmüştür.

 

Biz sadece El Bab'da 3 bini aştık DEAŞ'ı etkisiz hale getirerek derdest ettik. En son Bağdadi'nin ablasını eşi ile birlikte yakaladık. Aynı zamanda eşini yakaladık. Şimdi en son 13 tane en yakın çevresini yakaladık. Biz DEAŞ'la mücadeleyi böyle veriyoruz.

 

9 yıla yaklaşan Suriye krizinde bugüne kadar 1 milyon insan hayatını kaybetti. 12 milyon Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu insanlar için kendi bütçemizden 40 milyar dolar harcadık. AB'nin bize gelen sadece 3 milyar euro olmuştur.

 

Barış Pınarı Harekatı ile şu ana kadar biz mücadelemizi sürdürüyoruz. ABD ile 120 saatlik teröristleri bölgeden çıkarma sözü aldık. Ardından Rusya ile Soçi mutabakatı yaptık. Ancak ne ABD 120 saatte bu teröristleri bölgeden çıkarabildi. Ne de Rusya 150 saatte bu teröristleri çıkarabildi.

 

Şuan hapishanelerimizde 1149 DEAŞ'lı var. Barış Pınarı Harekatımız sırasında 270 DEAŞ'lı açık hava cezaevlerinden aldık ve onları tekrar cezaevlerine yerleştirdik.


 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.